OFFLINE | Lagzi Gábor

  (2005. november)
A szeptemberben és októberben megtartott lengyel parlamenti és elnökválasztáson a jobb-oldal mindent vitt: a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) és a jobbközép-liberális Polgári Platform (PO) az alsóházban majdnem kétharmados, a felsőházban négyötödös többséget szerzett. Az elnöki széket pedig a következő öt évben a PiS jelöltje, Lech Kaczynski foglalja el. Több mint kormányváltás történt Lengyelhonban – egy új köztársaság körvonalazódik.

   

  (2005. június)
Ovidiusnak kellene lenni ahhoz, hogy megénekeljük Közép-Európa kommunista pártjainak 1989–1990-es átváltozásait. A metamorfózis során a marxistákból pillanatok alatt a tőkés berendezkedés híveivé váltak. Íme: a cseh és a lengyel út.


  (2005. április)
Mit is tud­tunk ed­dig a kö­zép-ázsi­ai volt szov­jet köz­tár­sa­ság­ról, Kirgizisztánról? Tien-san hegy­ség, Csingiz Ajtmatov író. 2005 már­ci­u­sá­tól eh­hez a lis­tá­hoz hoz­zá­te­het­jük, hogy a tér­ség­ben el­ső­ként – na­gyobb sza­bad­ság és jó­lét jel­sza­vá­val – a nép meg­dön­töt­te az „in­tel­li­gens dik­tá­tor”, Aszkar Akajev ve­zet­te re­zsi­met.

   

  (2005. március)
Február elején a grúz miniszterelnököt, Zurab Zsvaniját barátja lakásában holtan találták meg. Az ok: szén-monoxid-mérgezés. A kormány azonnal szerencsétlenségnek minősítette az esetet, az ellenzék egy része idegen hatalom (értsd: Oroszország) messze érő kezéről beszélt.


  (2005. február)
Ké­pün­kön ér­dek­lő­dők né­zik a da­ra­bok­ra té­pett ira­to­kat tar­tal­ma­zó zsá­ko­kat az egy­ko­ri ke­let-né­met tit­kos­szol­gá­lat, a Stasi ber­li­ni rak­tá­rá­ban 1999. szep­tem­ber 26-án, a né­met új­ra­egye­sí­tés óta má­so­dik alak­lom­mal ren­de­zett nyi­tott na­pon. A Stasi al­kal­ma­zott­ai szin­te min­den do­ku­men­tu­mot meg­sem­mi­sí­tet­tek, mi­e­lőtt em­ber­jo­gi ak­ti­vis­ták meg­száll­ták a szer­ve­zet köz­pon­ti épü­le­tét 1990 ja­nu­ár­já­ban. Ké­sőbb, 1995-től 30 er­re fel­ha­tal­ma­zott ügy­nök ös­­sze­il­lesz­tet­te 165 zsák tar­tal­mát, de to­váb­bi mint­egy 13 000 zsák még érin­tet­len. A ke­le­ti blokk töb­bi or­szá­gá­ban a múlt­tal va­ló szem­bené­zést még az is ne­he­zí­ti, hogy az egy­ko­ri tit­kos­szol­gá­lat­ok a ko­ráb­bi dik­ta­tú­rák­ban mű­kö­dött szer­ve­ze­tek jog­utó­dai. Mivel magyarországon is kiújulni látszik az aktaháború, az Ufi stábja körbejárta, hogy a volt szocialista országokban hogyan is zárták le a múltat.

   

  (2004. december)
Még jó­val az el­nök­vá­lasz­tá­sok előtt a kö­vet­ke­ző vicc jár­ta Uk­raj­nát: „A vok­so­lás után Vik­tor Janukovicsot a kam­pány­stáb­já­nak ve­ze­tő­je így tá­jé­koz­tat­ja. – Van egy rossz és egy jó hí­rem. A rossz, hogy Vik­tor Juscsenko kap­ta a leg­több sza­va­za­tot; a jó, hogy ön lett az el­nök.” Úgy tű­nik, en­nek a sö­tét for­ga­tó­könyv­nek a meg­va­ló­su­lá­sát az ut­cá­ra ki­vo­nult tö­me­gek meg­hi­ú­sí­tot­ták. Ke­le­ti szom­szé­dunk­nál – egy­elő­re – vér­te­len for­ra­da­lom zaj­lik.


  (2004. november)
Úgy tű­nik, most már tör­vé­nyi aka­dá­lya sin­csen an­nak, hogy Alakszandr Lukasenko fe­hér­orosz el­nök éle­te vé­gé­ig hi­va­ta­lá­ban ma­rad­jon. Az Eu­ró­pa utol­só dik­ta­tú­rá­já­ban meg­tar­tott ok­tó­be­ri re­fe­ren­dum és par­la­men­ti vá­lasz­tás iga­zol­ta a ré­gi sztá­li­nis­ta el­vet: nem az szá­mít, ki ho­gyan sza­vaz, ha­nem ki szá­mol­ja a vok­so­kat.

   
kultúra
  (2004. szeptember)
El­ment az az em­ber, aki meg­ta­pasz­tal­hat­ta a 20. szá­zad min­den nyo­mo­rú­sá­gát és szép­sé­gét, át­élt ve­re­sé­ge­ket és győ­zel­me­ket.


  (2004. augusztus)
Uk­raj­na az el­lent­mon­dás­ok or­szá­ga, ahol egy­szer­re van je­len a di­cső szov­jet múlt és a ka­pi­ta­liz­mus kí­mé­let­len vi­lá­ga, s ahol ma a la­ko­sok több­sé­ge szí­ve­seb­ben be­szél oro­szul, mint uk­rá­nul.

   

  (2004. július)
Ha va­la­ki ed­dig sem ér­tet­te iga­zán a há­rom bal­ti or­szág, Észt­or­szág, Lett­or­szág és Lit­vá­nia po­li­ti­kai rend­sze­rét és párt­struk­tú­rá­ját, az nem fog­ja az EP-választások után sem meg­ér­te­ni.


  1    2  

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”