OFFLINE | téma |
A közvéleménykutatók csődje
A Bush-jelenség gyökereiről
(2004. december)
A kér­dés jo­gos, hi­szen az exit poll ered­mé­nyek ma­ka­csul John Kerry győ­zel­mét jel­ezték, jól­le­het a va­ló­ság mást mu­tatott. Is­mét cső­döt mond­tak a társdalomtudomány Aigner Szi­lárd­jai, vagy egész más­ról van szó? Hogy meg­tud­juk az igaz­sá­got, ho­mo­ko­zó la­pá­tunk­kal az ame­ri­kai tár­sa­da­lom leg­mé­lyé­re ásunk, hogy meg­néz­zük, mi rej­te­zik a sely­mes fel­szín alatt.

Az Associated Press fel­mé­ré­sei egy hét­tel a vá­lasz­tá­sok után azt mu­tat­ják, hogy az át­lag ame­ri­kai pol­gár ér­ték­rend­je és egyes szak­po­li­ti­kai kér­dé­sek­ben el­fog­lalt ál­lás­pont­ja gyö­ke­re­sen el­tér Ge­or­ge W. Bush-ét­ól. Míg Bush el­ső­sor­ban az adó­csök­ken­tést he­lyez­te a kam­pány köz­pont­já­ba, ad­dig az ame­ri­ka­i­ak több­sé­ge úgy vé­li, hogy adó­csök­ken­tés he­lyett a ma­gyar költ­ség­ve­té­sé­vel ve­te­ke­dő hi­ányt és az ál­la­mi köl­te­ke­zést ké­ne mér­sé­kel­ni. Már akit fog­lal­koz­tat a kér­dés; mert 100 meg­kér­de­zett­ből mind­ös­­sze ket­ten, más fel­mé­ré­sek sze­rint öten tart­ják ki­emel­ke­dő­en fon­tos­nak az adó­zás kér­dé­sét.
De több­sé­get al­kot­nak az abor­tuszt pár­to­lók is az ame­ri­kai tár­sa­da­lom­ban, el­len­tét­ben Bush-sal, aki a mű­vi ter­hes­ség-meg­sza­kí­tás be­til­tá­sa mel­lett szállt sík­ra. Emel­lett a vá­lasz­tók na­gyobb há­nya­da úgy vé­li, hogy az el­nök­nek li­be­rá­lis gon­dol­ko­dá­sú bí­rót ké­ne je­löl­ni a Leg­fel­sőbb Bí­ró­ság­ba. Bush en­nek el­len­ke­ző­jé­re ké­szül.
Ha­son­ló­an el­tér a sza­va­zók és az el­nök vé­le­mé­nye a szo­ci­á­lis szol­gál­ta­tá­sok pri­va­ti­zá­lá­sá­nak ügyé­ben. A leg­töb­ben nö­vek­vő gya­nak­vás­sal te­kin­te­nek a vár­ha­tó magánosításra, míg a most új­ra­vá­lasz­tott el­nök épp ezt a célt tűz­te ki a kor­mány­zat elé.
A po­li­ti­ka fur­csa fin­to­ra, hogy Bush még ab­ban a kér­dés­ben sem él­ve­zi a vá­lasz­tók fel­tét­len tá­mo­ga­tá­sát, mely­ben gya­kor­la­ti­lag el­söp­rő győ­zel­met ara­tott. Az el­nök­vá­lasz­tás nap­ján 11 ál­lam­ban az azo­nos ne­mű­ek há­zas­sá­gá­nak ti­lal­má­ról tar­tott nép­sza­va­zás Bush ál­lás­pont­ját iga­zol­ta, és mind a ti­zen­egy eset­ben el­uta­sí­tó dön­tést szü­le­tett. A vá­lasz­tók még a li­be­rá­lis­nak szá­mí­tó Michigan ál­lam­ban is egy­ér­tel­mű­en el­uta­sí­tot­ták a me­le­gek há­zas­sá­gát. A va­ló­ság­ban azon­ban több­sé­get al­kot­nak azok (61%), akik tá­mo­gat­ják a me­le­gek együtt­élé­sé­nek bi­zo­nyos mér­té­kű el­is­me­ré­sét. Az ame­ri­ka­i­ak kö­zel ne­gye­de leg­ali­zál­ná az azo­nos ne­mű­ek há­zas­sá­gát, to­váb­bi 36% pe­dig meg­en­ged­né, hogy az ál­lam el­is­mer­je élet­tár­si kap­cso­la­tu­kat. Mi­vel azon­ban a nép­sza­va­zá­son csak igen­nel és nem­mel le­he­tett vok­sol­ni, így a Bush ál­lás­pont­ját tá­mo­ga­tók ke­rül­tek több­ség­be.
A fel­mé­rés so­rán a meg­kér­de­zet­tek­nek ar­ra is fe­lel­ni­ük kel­lett, hogy mi­lyen­nek tart­ják az ame­ri­kai gaz­da­ság ál­la­po­tát. Meg­le­pő, de min­den ötö­dik re­pub­li­ká­nus sza­va­zó úgy vél­te, hogy a gaz­da­ság rossz, il­let­ve na­gyon rossz ál­la­pot­ban van, így ös­­szes­sé­gé­ben a sza­va­zók 52%-a bo­rú­san ítél­te meg a gaz­da­ság hely­ze­tét, szem­ben 46%-kal, akik sze­rint jól men­nek a dol­gok. En­nek meg­fe­le­lő­en a vá­lasz­adók 52%-a sze­rint Bush ros­­szul ke­ze­li a gaz­da­ság ügye­it, és Kerry al­kal­ma­sabb len­ne a fel­adat­ra.
A va­ló­ság­nak el­lent­mon­dó köz­vé­le­mény-ku­ta­tá­si ered­mé­nye­ket még hos­­szan so­rol­hat­nánk, ám ak­kor sem jut­nánk más kér­dés­re: ho­gyan nyer­he­tett Bush? Mi­vel tud­ta ma­ga mö­gé uta­sí­ta­ni Kerryt?
Nos, a sok vá­lasz kö­zül az egyik, hogy Bush el­nök és kam­pány­ta­nács­adói rá­érez­tek: az ame­ri­ka­i­ak el­ső­sor­ban erős­ke­zű, vi­lá­go­san fo­gal­ma­zó, szi­lárd er­köl­csi ér­ték­ren­det val­ló el­nö­köt akar­nak a Fe­hér Ház­ban lát­ni és nem olyat, aki a köz­vé­le­mény-ku­ta­tá­si ered­mé­nyek­re tá­masz­kod­va „vis­­sza­bö­fö­gi” a vá­lasz­tók több­sé­gé­nek vé­le­mé­nyét. Eze­ket a tu­laj­don­sá­go­kat pe­dig in­kább Bush­ban, mint Kerryben vél­ték fel­fe­dez­ni.

- L. T. -


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”