OFFLINE | polgfilter | Oli bácsi megmongya a frankót
Az SZDSZ-ről
(2005. március)
Le­gyünk bár le­vél­tet­vek a nem­ze­ti kul­tú­ra pál­ma­fá­ján: van­nak eszdéeszes ba­rá­ta­ink. Mi­lye­nek is ők? El­ső­sor­ban ma­gya­rok, két lá­buk van, azon jár­nak, meg szá­juk, ami­vel be­szél­nek. Rend­sze­rint ér­tel­mes em­be­rek, igen jól le­het ve­lük tár­sa­log­ni: uta­zás­ról, nők­ről, fil­mek­ről. A bu­ta eszdéeszes na­gyon el­szo­mo­rí­tó, olyan, mint egy la­kos­sá­gi fó­rum Ma­gyar Bá­lint­tal.

Egy eszdéeszes ra­jong Garacziért meg Kornisért, bár az utób­bit nem ol­vas­ta. Az eszdéeszesnek van­nak szá­mos köny­vei, szo­ci­o­ló­gi­á­ra sze­re­tett vol­na jár­ni, és ha a rossz sor­sa úgy hoz­ta, hogy könyv­tá­ros lett Bé­kés­csa­bán, pén­tek reg­ge­len­ként ak­kor is tün­te­tő­en húz­za elő pos­ta­lá­dá­já­ból az ÉS-t. Jól meg­ad­ja ilyen­kor is a ná­cik­nak. Eszdéeszes ba­rá­ta­ink­nak hu­mo­ra is van. Há­la e tu­laj­don­sá­guk­nak, meg­le­pő iró­ni­á­val és tá­vol­ság­tar­tás­sal tud­nak be­szél­ni sa­ját idol­ja­ik­ról. Ez kez­det­ben im­po­ná­ló, s ők ma­guk is rá­mu­tat­nak, hogy eb­ben men­­nyi­re kü­lön­böz­nek tő­lünk, mert mi nagy gar­ral hord­tuk a „Vonza And­rás, az én föld­mű­ve­lés­ügyi mi­nisz­te­rem” fel­ira­tú ki­tű­zőn­ket. Ez a lát­szat azon­ban meg­té­vesz­tő: ha meg­ka­pir­gál­juk a fel­színt, olyan meg­rög­zött­sé­ge­ket ta­lá­lunk, ame­lye­ket hi­ba vol­na meg­győ­ző­dés­nek ne­vez­ni, hi­szen az azt fel­té­te­lez­né, hogy ta­pasz­ta­la­ti úton ki­ala­kult, ra­ci­o­ná­li­san in­do­kol­ha­tó esz­mei ala­po­zás­sal ál­lunk szem­ben, ilyes­mi­ről azon­ban csak rit­kán van szó.
A ma­gunk­faj­ta re­ak­ci­ós né­mi váll­vo­no­ga­tás­sal ugyan, de szí­ve­sen el­is­me­ri, hogy a más­ság aj­ná­ro­zá­sa, a kön­­nyű­dro­gok leg­ali­zá­lá­sa, a globalizáció irán­ti fel­tét­len ra­jon­gás, az esély­egyen­lő­ség, az egyé­ni sza­bad­ság kor­lát­lan ki­tel­je­sí­té­se nem áll – írgyuk szép kádárista terminusszal – ér­dek­lő­dé­se hom­lok­te­ré­ben. Eze­ket ré­szint mar­ha­ság­nak, ré­szint ve­szé­lyes­nek tart­ja, s ezt kü­lö­nö­seb­ben nem is tit­kol­ja. El­len­ke­ző­leg: ne­vet­ve fúj bo­dor szi­var­füs­töt bár­ki ar­cá­ba, aki a csa­lá­don be­lü­li erő­sza­kot fon­to­sabb­nak tart­ja a csa­lá­don kí­vü­li­nél. Az eszdéeszesnek vi­szont herótja van az egy­há­zak­tól, a ha­tá­ron tú­li ma­gya­rok­tól, a nem­zet fo­gal­má­tól és az eh­hez kap­cso­ló­dó rí­tu­sok­tól (ün­ne­pek, zász­ló, nem­ze­ti jel­ké­pek). Ezt vi­szont ve­he­men­sen ta­gad­ja. Ő csak mo­dern nem­ze­tet sze­ret­ne, amely elő­re­te­kint, nem re­keszt ki, komp­le­xu­sok­tól men­te­sen vi­szo­nyul múlt­já­hoz, min­den­kit sze­ret, majd ami­kor már min­den­ki sze­ret­ve volt, vi­dá­man el­pö­fé­kel egy jointot. A nem­zet már­mint.

A hierarchia, a rend meg a transzcendens értékek mocsárszagú fogalmak őneki, valaki mindig kivágtat fehér lovon a metánködből, egyenruha van rajta, tengerész. Brrr

Amely amúgy ál­la­mát és egy­há­zát na­gyon-na­gyon el­vá­laszt­ja, és ami­kor vé­le­ményt nyil­vá­nít, há­rom em­ber­nél töb­bet nem tö­mö­rít ös­­sze egy adott hely­re, mert az rossz em­lé­ke­ket idéz. Sza­bad­de­mok­ra­ta párt­hív­nek len­ni te­hát – a lát­szó­la­gos köny­­nyed­ség el­le­né­re – ideg­őr­lő fel­adat, na­pi hu­szon­négy órás túl­fe­szült lé­nyeg­lá­tás. Nem egyes prob­lé­mák­ról kell vi­táz­ni, ha­nem egész vi­lág­kép­pel; nackókat kell haj­ku­rász­ni, té­ves esz­mé­ket cá­fol­ni, söp­re­dé­ket fel­tar­tóz­tat­ni. Saj­nos a mi­nisz­ter­el­nök er­re a lét­for­má­ra is rá­te­le­pe­dett.
Pe­dig az áb­ra, szá­munk­ra, egy­sze­rű: van­nak a kön­­nyű­dro­gok, azok fo­gyasz­tói; ama kér­dés­ben, hogy sza­bad-e depenalizálni, il­let­ve li­be­ra­li­zál­ni ezen sze­rek fo­gyasz­tá­sát és ke­res­ke­del­mét, az eszdéeszes azt mond­ja, le­het (egyé­ni sza­bad­ság etc.). Ho­lott az ez­zel fog­lal­ko­zó tu­do­má­nyos köz­vé­le­mény leg­alább­is erő­sen meg­osz­tott a kér­dés­ben (nem is­mer­jük a kö­vet­kez­mé­nye­ket, és így to­vább). Ar­ra a kér­dés­re, hogy sza­bad-e ket­tős ál­lam­pol­gár­sá­got ad­ni egy ha­tá­ron tú­li ma­gyar­nak, az SZDSZ vá­la­sza egy­ér­tel­mű „nem”. (Egyé­ni sza­bad­ság, tu­do­má­nyos köz­vé­le­mény erő­sen meg­osz­tott, kö­vet­kez­mé­nyek, stb.) Nem ál­lít­juk, hogy egy kön­­nyű­dro­go­kat fo­gyasz­tó egyén ke­ve­seb­bet ér­ne egy ha­tá­ron tú­li ma­gyar­nál. Egyenlőek. El­kép­zel­he­tő olyan hely­zet is, hogy az előb­bi iz­ga­tó dom­bo­ru­la­tok­kal ren­del­ke­ző, in­tel­lek­tu­á­li­san vib­rá­ló far­mer­bol­ti el­adó­lány, az utób­bi pe­dig egy ba­ju­szos, hor­ko­ló öreg né­ni. Nem két­sé­ges, hogy szim­pá­ti­án­kat me­lyik fog­ja el­nyer­ni. A kér­dés azon­ban nem ez. Zsi­ge­ri utá­la­to­kat sej­dí­tünk it­ten, meg mély fruszt­rá­ci­ó­kat. (A fü­ve­ző ko­lozs­vá­ri egye­te­mis­tá­kat most hagy­juk: hal­ma­zuk eb­ből a szem­pont­ból nem je­len­tős.)
A nem­zet fo­gal­má­val va­ló – meg­tör­tént – vis­­sza­élé­sek az eszdéeszest egy élet­re gya­nak­vó­vá tet­ték min­den, az in­di­vi­duum ön­ki­tel­je­sí­té­sén túl­mu­ta­tó kez­de­mé­nye­zés­sel szem­ben. Az eszdéeszesnek is van­nak ugyan­ak­kor fe­szí­tő vá­gyai. Sze­ret­ne pél­dá­ul be­rúg­ni, ir­re­den­ta da­lo­kat éne­kel­ni, csu­láz­ni a bu­szon, vagy ha eze­ket esz­me­i­leg nem ta­ná­csos, ak­kor ci­gá­nyoz­ni. Ez né­ha si­ke­rül. Szép pél­da volt er­re né­mely szociálliberális meg­nyil­vá­nu­lás a ket­tős ál­lam­pol­gár­ság­ról szó­ló nép­sza­va­zás idő­sza­ká­ból, nem ki­vé­ve eb­ből a Ma­gyar Na­ran­csot sem. Pe­dig ne­héz li­be­rá­li­sabb esz­mét ta­lál­ni an­nál, mint­hogy az em­ber ma­ga vá­lassza meg azt, hogy hol és mi­ként él.
A szoclib és a re­ak­ci­ós vi­lág­kép egyéb­iránt nem kü­lön­bö­zik egy­más­tól olyan ret­ten­tő­en, de ez még ke­vés a nagy­ko­a­lí­ci­ó­hoz. Az eszdéeszes is sze­re­ti a nor­má­lis, vi­lá­go­san át­te­kint­he­tő vi­szo­nyo­kat, az ér­dem sze­rin­ti tár­sa­dal­mi meg­be­csü­lést, a vé­le­mény- és gyü­le­ke­zé­si sza­bad­sá­got, meg azt, ha nem lop­ják el a mo­bil­ját a Süss fel nap-ban. És ott­hon, ma­gá­nak még azt is be­vall­ja, hogy az em­ber tö­ké­let­len lény. Eb­ből azon­ban té­ves kö­vet­kez­te­té­sek­re jut: a hi­e­rar­chia, a rend meg a transz­cen­dens ér­té­kek mo­csár­sza­gú fo­gal­mak őne­ki, va­la­ki min­dig ki­vág­tat fe­hér lo­von a me­tán­köd­ből, egyen­ru­ha van raj­ta, ten­ge­rész. Brrr. Ab­ból csak ros­­sza­ság le­het. (A ma­gyar élet szám­ki­ve­tett pá­ri­ái, az ún. li­be­rá­lis ka­to­li­ku­sok nem tar­toz­nak vizs­gá­ló­dá­sunk tár­gyá­hoz. Mind a né­gyet is­mer­jük, és nincs jó éle­tük.) Er­re a prob­lé­má­ra a szer­ve­zet­el­mé­le­ti­leg egyet­len he­lyes vá­lasz az SZDSZ: egy be­vált, ám el­len­szen­ves tár­sa­da­lom­kép he­lyé­be pré­sel­jük a sa­já­tun­kat, amit ugyan még sen­ki nem pró­bált ki, de ar­ról leg­alább mi mond­hat­juk meg a tutifrankót.
Pe­dig nem is. Azt mi mond­juk.



Kapcsolódó letölthető archív fájlok:
UFi 2005. március (1127 kbyte)


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

  #27: vitatkozó (2006. -0. 1-. 10: 0)  

Örömünkre Tölgyessy Péter tudja,hogy nem a önreklámozó leszbikus Unger Klára mellett a helye.

  
  Válaszok struktúrája


  #26: lacus (2005. -1. 1-. 03: 1)  

#25 én voltam, csak kidobott közben a rencer

  
  Válaszok struktúrája


  #25: _ (2005. -1. 1-. 03: 1)  

Kitűnő írás Oli bácsi.

Most az SZDSZ-esek agymosott halmazáról nem is mondanék mást, teljesen jól le van írva a cikkben.
Ellenben azon SZDSZ szavazóknak, akik csak azért állnak a párt mellett, mert az liberálisnak vallja magát, rá kellene már jönni, hogy a mai SZDSZ-nek (kb '94 óta) már nem a liberalizmus a fő ideológiai mozgatója, hanem egy kvázi gazdasági tömörülésről van szó, ami a liberális értékek közül ragad ki neki tetsző lózungokat, ezzel vezetve meg pont annyi szavazót, akik benntartják a parlamentben. Nem vagyok egy nagy összeesküvés-elmélet párti, de könnyen lehet, hogy a háttérben állók gazdasági érdeke az a keményen jobboldali gazdaságpolitika, amit követ a párt, és amit rá tud kényszeríteni a koalíciós partnerre.
Jobboldali gazdaságpolitika? Ez furcsának tűnhet, de én a jobb-balt itt most gazdaságpolitikailag értem (sajnálatosnak tartom, hogy a jobboldali ma itthon egyet jelent a nemzetivel, meg a konzervatívval, ezek mindhárman simán lehetnének független fogalmak). Magyarországon ma egyedül az MDF az, aki jobboldali gazdaságpolitikát hirdet és valóban jobboldali pártnak is vallja magát, full balos meg nincs, még az MSZP is kiesik a körből a privatizációs törekvések miatt (na jó, Thürmeréket nem számítva, dehát ők, ugye). A Fidesz meg simán bal lett mostanában, ezzel talán nyernek jövőre.
Mit is akartam, ja igen, hogy ki kellene már nyílni a szemeknek az SZDSZ szavazóbázisában, bár az is igaz, hogy szegények, baromi nehéz dolguk van, a liberális értékeket még mindig az SZDSZ vallja a magáénak leginkább, csak sajnos eszközként használja azokat. Nagyon sok választása nincs egy liberálisnak Magyarországon. Tíz évvel ezelőttig ott volt még a Fidesz, mint alternatíva.
Egy igazi baloldali gazdaságpolitikát folytató liberális pártra oda tudnám nyomni az ikszet végre, ha amúgy a nemzeti kultúrális értékek megőrzését is kiemelten fontosnak tartaná. Én egy elveszett voks vagyok itt ebben a nagy büdös rohadványban.
A szemeknek azonban a másik oldalon is ki kell nyílni, és nem kapásból rásütni egy liberálisan gondolkodó emberre, hogy elvakult SZDSZ zombi. A liberalizmust nem az SZDSZ szülte.

  
  Válaszok struktúrája


  #24: _Oli bácsi (2005. -1. 0-. 22: 1)  

Dear Krixkrax!
Az úttörő ahol tud, segít.

  
  Válaszok struktúrája


  #23: _krixkrax (2005. -1. 0-. 22: 1)  

Köszönöm Oli bácsi!

Mostmár meg tudom indokolni miért fogok májusban az SZDSZ-re szavazni. (És ezt most halál komolyan mondom, tényleg köszönöm.)
Nagyon jó ez a cikk.

  
  Válaszok struktúrája


Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”