OFFLINE | múltidéző |
Szociáldemokraták és tábornokok a népi demokrácia ellen
Az elmaradt per
(2004. március)
Azt mondta a szerkesztő, hogy olyan történelmi cikket óhajtana, amely valahogy kötődik márciushoz. Persze nekem erről rögtön egy nagy karriert befutott, koncepcionált vallomás jutott eszembe, amelyet az ÁVH 1950. március 3-án – a hivatalos letartóztatás előtt majd' két héttel – vett fel Kuthy Lászlótól. Az illető 1942-ben éppen az akkori hadsereg hírszerzésének főnökeként tevékenykedett, és ebbéli minőségében találkozott Szakasits Árpáddal, aki viszont szociáldemokrata vezetőként vitézkedett.

Az a val­lo­más – ter­mé­sze­te­sen (?!) – olyan ér­tel­met nyert az ak­tu­á­lis nyo­mo­zást ve­ze­tő Szücs Er­nő – ere­de­ti­leg szov­jet hír­szer­ző, aki ak­kor már az ÁVH ka­to­nai fel­de­rí­té­sét ve­zet­te – szá­má­ra, hogy a „kém­fő­nök” és a „szoc­dem ve­zér” együtt kons­pi­rált. Az­az kö­zöt­tük egy rej­tett kap­cso­lat van, ame­lyet már csak „éle­sí­te­ni”, az­az meg­fe­le­lő­en át szer­kesz­te­ni kell ah­hoz, hogy egy bí­ró­ság előtt is ter­he­lő­vé vál­jon. Ez­zel kezdetét vette egy kon­cep­ció fel­épí­té­se, amely az 1950-es év nagy pe­ré­nek szánt tá­bor­no­ki-szo­ci­ál­de­mok­ra­ta össze­es­kü­vés né­ven ke­rült (vol­na) be a tör­té­ne­lem­köny­vek­be.
A le­tar­tóz­ta­tá­sok ek­kor már ja­vá­ban foly­tak, te­hát nem ar­ról volt szó, hogy egy ilyen pert ele­ve el­ter­vez­tek vol­na, ha­nem ar­ról – mint az más ese­tek­ben is tör­tént –, hogy ko­ráb­bi ope­ra­tív for­rá­sok­ból és po­li­ti­kai szem­pont­ok alap­ján ki­vá­lasz­tot­tak bi­zo­nyos em­be­re­ket, aki­ket hű­vös­re akar­tak ten­ni. Az­tán pe­dig ne­ki­lát­tak va­la­mi­lyen „ren­de­ző­el­vet” (kon­cep­ci­ót) keresni, amely meg­fe­le­lő­en lep­le­zi a le­tar­tóz­ta­tás va­ló­di okát. A le­tar­tóz­ta­tá­sok ek­kor va­ló­ban a fent em­lí­tett két cso­por­tot érin­tet­ték, az­az a ka­to­na­tisz­tek és szo­ci­ál­de­mok­ra­ta po­li­ti­ku­sok ke­rül­tek a Sztá­lin út 60. pin­cé­i­be. A ké­sőb­bi, fe­lül­vizs­gá­lat­nak ál­cá­zott kon­cep­ció­gyár­tás so­rán az ügy egyik nyo­mo­zó­ja – Janikovszky Bé­la – azt ál­lí­tot­ta, hogy a le­tar­tóz­ta­tot­tak arány­lag kön­­nyen be­is­mer­ték a so­ha el nem kö­ve­tett bű­ne­i­ket, de azért időn­ként ve­ré­sek­re így is sor ke­rült.
1950 nya­rá­ra azon­ban va­la­mi meg­vál­to­zott, ezért a ta­vas­­szal ki­agyalt „nagy kon­cep­ci­ót” el­ve­tet­ték, kü­lön-kü­lön cso­por­to­sít­va ál­lí­tot­ták bí­ró­ság elé a ka­to­ná­kat és a po­li­ti­ku­so­kat. A tá­bor­no­ki per fő­vád­lott­ja­ként Só­lyom Lász­ló – 1945-ben Bu­da­pest rend­őr­ka­pi­tá­nya – sze­re­pelt. A po­li­ti­ku­sok ese­té­ben a ki­in­du­ló val­lo­mást vé­gül nem az ere­de­ti el­kép­ze­lés sze­rint hasz­nál­ták fel, Szakasitsot ki­hagy­ták az ügy­ből és „meg­fe­le­lő­en kis­pol­gá­ri kör­nye­ze­tet” biz­to­sí­tó családiház­ban házi őrizetbe helyezték… A töb­bi szoc­de­met pe­dig né­hány ki­sebb per­ben, ti­tok­ban ítél­ték el, akik még eb­ből is ki­ma­rad­tak, azok egy recs­ki „ju­ta­lomutat kap­tak” az ál­lam­vé­de­lem­től.

Ezzel kezdetét vette egy kon­cep­ció fel­épí­té­se, amely az 1950-es év nagy pe­ré­nek szánt tá­bor­no­ki-szo­ci­ál­de­mok­ra­ta össze­es­kü­vés né­ven ke­rült be a tör­té­ne­lem­köny­vek­be

A prob­lé­ma nem is a do­log­nak ez­zel a ré­szé­vel van, hi­szen kon­cep­ció­vál­tást már ko­ráb­ban is al­kal­ma­zott az ál­lam­vé­de­lem, ha po­li­ti­kai ve­ze­tés igé­nyei meg­vál­toz­tak. Az ál­lam­vé­del­mi­sek ál­tal a ta­va­szi kon­cep­ció alá­tá­masz­tá­sá­ra fel­vett val­lo­má­sok­ból ki­raj­zo­ló­dó kép sok­kal ér­de­ke­sebb le­het szá­munk­ra. Nem ter­hel­ve fe­les­le­ges ne­vek­kel az ol­va­sót, a meg-nem-valósult per kon­cep­ci­ó­já­ban egy po­li­ti­kus (ez le­he­tett vol­na Zsedényi Bé­la, az Ide­ig­le­nes Nem­zet­gyű­lés ex-el­nö­ke, vagy a már­tír Baj­csy­-Zsi­linsz­ky End­re öz­ve­gye, de akár egy szoc­dem párt­ve­ze­tő is) ve­zet­te ös­­sze­es­kü­vés­hez kap­cso­ló­dott vol­na Bu­da­pest 1946-47-es kis­gaz­da fő­pol­gár­mes­te­re (a vi­lág­há­bo­rú alatt még ka­to­na­tiszt volt). Ő ve­zet­te vol­na azt a ki­ter­jedt ka­to­nai ös­­sze­es­kü­vést, amely az ÁVH ál­tal el­kép­zelt ha­ta­lom­át­vé­tel so­rán a rend­őri erőt biz­to­sít­ja a szer­vez­ke­dés szá­má­ra. Ezt a kar­ha­tal­mat ter­mé­sze­te­sen a ré­gi „hor­thysta” tisz­ti­kar szer­vez­te és irá­nyí­tot­ta vol­na, akik mind­an­­nyi­an „el­len­szenv­vel vi­sel­tet­nek a né­pi de­mok­rá­cia iránt”. A volt fő­pol­gár­mes­ter­hez kap­cso­ló­dó tá­bor­no­kok – az ÁVH sze­rint – a had­se­reg egész fel­ső ve­ze­té­sét át­fog­ták vol­na.
Ezen a pon­ton vá­lik ér­de­kes­sé szá­munk­ra a kon­cep­ció, ugyanis az egész ös­­sze­füg­gés­rend­szer va­ló­ban lé­te­zett egy­szer. A má­so­dik vi­lág­há­bo­rú alatt Ma­gyar­or­szá­gon egy elég mar­káns és összetett po­li­ti­kai-ka­to­nai el­len­ál­lás jött lét­re. Ez a szervezkedés ugyan nem ho­zott lét­re a fran­cia vagy a szerb par­ti­zán­–moz­ga­lom­hoz ha­son­ló fegy­ve­res erőt, töb­bek kö­zött azért, mert az or­szág le­gi­tim­nek te­kin­tett ve­ze­tő­je – Hor­thy Mik­lós – és az ál­lam­szer­ve­zet csak Szálasi nyi­las-puccsa után tűnt el. Azon­ban ez a há­ló­zat már 1944 nya­rán lé­nye­gé­ben ké­szen állt ön­ma­ga ak­ti­vi­zá­lá­sá­ra és 1944. ok­tó­ber 15-e után mű­kö­dés­be is lé­pett.
Te­hát az ÁVH 1950 ta­va­szán elő­vet­te azt a kap­cso­la­ti há­lót, amely az el­len­ál­lás so­rán lét­re­jött, majd azt rá­húz­ta az 1945 utá­ni hely­zet­re, és egy, a kom­mu­nis­ták el­le­ni ös­­sze­es­kü­vés­sé ma­sza­tol­ta át…



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”