OFFLINE | téma | informatika
Az internetes levélforgalom többségét már a különböző nem kívánt levelek adják
Járványveszély
(2004. február)
Az idei év is moz­gal­ma­san in­dult ví­rus-fron­ton, a MyDoom egy­re-más­ra dön­tö­ge­ti a ter­je­dé­si re­kor­do­kat, ál­lan­dó he­lyet kö­ve­tel­ve ma­gá­nak a hír­adás­ok­ban. Mi­u­tán az SCO ne­vű cég hon­lap­ját si­ke­re­sen pad­ló­ra küld­te, vár­ha­tó­an a Mic­ro­soft ol­da­lai el­len in­dul ro­ham­ra a la­punk meg­je­le­né­sét kö­ve­tő na­pok­ban.

Az el­ső, ön­ma­gu­kat sok­szo­ro­sí­tó és ter­jesz­tő prog­ra­mok a 80-as évek ele­jén szü­le­tet­tek és eb­ből az idő­szak­ból szár­ma­zik a ví­rus el­ne­ve­zés is. Az idő elő­re­ha­lad­tá­val újabb és újabb te­rü­le­te­ket hó­dí­tot­tak meg a kór­oko­zók. Kez­det­ben csak prog­ram­fáj­lo­kat fer­tőz­tek meg, majd be­fész­kel­ték ma­gu­kat a me­mó­ri­á­ba és töb­bek kö­zött a kü­lön­bö­ző do­ku­men­tu­mo­kat és a boot sectort is ma­gu­ké­vá tet­ték, ami je­len­tő­sen meg­ne­he­zí­tet­te lik­vi­dá­lá­su­kat. Ha­tá­su­kat te­kint­ve az ár­tat­lan vic­ce­lő­dés­től a bru­tá­lis pusz­tí­tá­sig sok­fé­le kon­cep­ci­ót vo­nul­tat­tak fel: akadt a kép­er­nyőn lab­dát pat­tog­ta­tó prog­ra­mocs­ka (Ping-pong), a ma­ri­hu­á­na leg­ali­zá­lá­sát hir­de­tő al­ko­tás (Stoned) és a me­rev­le­mez tel­jes tar­tal­mát tör­lő, majd kár­ör­ven­dő üze­ne­tet meg­je­le­ní­tő meg­ol­dás (EGABTR) egy­aránt.
A ví­ru­sok az internet el­ter­je­dé­sé­vel egy­re ha­té­ko­nyab­bá vál­tak, je­len­tő­sen egy­sze­rű­sö­dött a gé­pek kö­zöt­ti fer­tő­zés­át­vi­tel prob­lé­má­ja. A ki­lenc­ve­nes évek vé­gé­re már töb­bé-ke­vés­bé glo­bá­lis jár­vá­nyok­ról be­szél­he­tünk. 2000-ben az ILOVEYOU ne­vű kór­oko­zó ko­ráb­ban nem lá­tott se­bes­ség­ben fer­tő­zi vé­gig a vi­lá­got, ez­zel el­ső­ként lett iga­zi mé­dia­sztár a kór­oko­zók kö­zül. Újabb és újabb ál­cá­zá­si mód­sze­rek tűn­tek fel, pél­dá­ul sok ví­rus ma már in­nen-on­nan ös­­sze­sze­dett fik­tív fel­adót tün­tet fel az e-mail fej­léc­ében, de iga­zá­ból nem an­nak gé­pé­ről in­dul út­já­ra (szer­zőn­ket így ér­het­te az a meg­tisz­tel­te­tés, hogy peter.medgyessy@meh.hu fel­adó­val el­lá­tott le­ve­le ér­ke­zett). 2002-ben a ví­ru­sok meg­hó­dí­tot­ták a mú­ze­u­mo­kat is. Né­met­or­szág­ban ki­ál­lí­tá­son mu­tat­ták be mű­kö­dé­sü­ket és – Franziska Nori ku­rá­tor szán­dé­kai szerint – szép­sé­ge­i­ket. A lá­to­ga­tók nyolc PC-n, négy iMacen és hét Sun Ray Unix mun­ka­ál­lo­má­son ta­nul­má­nyoz­hat­ták a tü­ne­te­ket és az oko­zott ká­ro­kat. Mint az öt­let­gaz­da el­mond­ta, a ví­ru­so­kat mű­al­ko­tás­ok­nak te­kin­ti, me­lyek­nek bár­mely más mű­vé­sze­ti tel­je­sít­mény­hez ha­son­ló­an meg­van­nak a ma­guk esz­té­ti­kai szem­pont­jai és ko­moly szel­le­mi erő­fe­szí­tés ered­mé­nyei.
Má­ra odá­ig fo­ko­zó­dott a hely­zet, hogy az e-mailek biz­ton­sá­gi kér­dé­se­i­vel fog­lal­ko­zó MessageLabs elem­zé­se sze­rint 2004 áp­ri­li­sá­ra a vi­lág­há­ló tel­jes le­vél­for­gal­má­nak 70%-át a spam (ké­ret­len rek­lám­le­vél) és a ví­ru­sok ál­tal kül­döz­ge­tett üze­ne­tek fog­ják ki­ten­ni. De kik a ví­ru­sok szer­zői és mi a cél­juk ve­lük? Pél­dá­ul lel­kes, bi­zo­nyí­tá­si vágy­tól fű­tött egye­te­mis­ták, kí­sér­le­te­ző ked­vű prog­ra­mo­zók vagy na­gyi­pa­ri spammelők. Előb­bi­ek szak­mai ki­hí­vás­ként ke­ze­lik szer­ze­mé­nyü­ket, utób­bi­ak szá­muk­ra ara­nyat érő, mű­kö­dő e-mail cí­me­ket gyűj­tö­get­nek se­gít­sé­gük­kel.
Sa­já­tos for­má­ja a fe­les­le­ges e-mail for­gal­mat ge­ne­rá­ló „ví­ru­sok­nak” az internetes szleng­ben hoaxnak, az­az tré­fá­nak ne­ve­zett lánc­le­vél. Min­den­ki ta­lál­ko­zott már olyan le­vél­lel, mely szív­hez szó­ló­an ké­ri, hogy mi­nél több cím­re küld­jük to­vább, mert ez egy rá­kos kis­lány utol­só kí­ván­sá­ga, egy be­teg kis­gye­rek gyógy­ke­ze­lés­éhez min­den egyes e-mail 1 cent­tel já­rul hoz­zá vagy ép­pen in­gyen mo­bil­te­le­font kap, aki leg­alább x pél­dányt to­váb­bít. A va­ló­di ví­ru­sok­kal el­len­tét­ben eze­ket a hoaxokat nem su­nyin el­in­du­ló prog­ra­mok ter­jesz­tik, ha­nem az em­be­ri bu­ta­ság – meg­le­he­tős ha­té­kony­ság­gal. Sze­ren­csé­re az ilyen üze­ne­tek ál­ta­lá­ban nem okoz­nak kárt pl. a me­rev­le­me­zen, de akadt több olyan lánc­le­vél, mely egy ál­lí­tó­la­gos ví­rus­ra fi­gyel­mez­te­tett, gya­kor­la­ti­lag azon­ban a Win­dows fu­tá­sá­hoz szük­sé­ges (va­ló­ban fur­csa ne­vű) rend­szer­fáj­lo­kat tö­röl­te­tett le a hi­szé­ke­nyebb fel­hasz­ná­lók­kal.
Vé­gül ejt­sünk pár szót a vé­de­ke­zés­ről is: aján­la­tos le­töl­te­ni le­ve­le­ző­prog­ra­munk­hoz a leg­újabb fris­sí­té­se­ket, me­lyek­kel fo­lya­ma­to­san fol­toz­gat­ják a ví­ru­sok ál­tal elő­sze­re­tet­tel hasz­nált kis­ka­pu­kat. Kü­lö­nö­sen óva­to­san jár­junk el az e-mailek csa­tol­má­nya­i­val, a gya­nús ál­lo­má­nyo­kat egy­ál­ta­lán ne, vagy csak ví­rus­el­len­őr­zést kö­ve­tő­en nyis­suk meg. Hasz­nál­junk rend­sze­re­sen fris­sí­tett anti-vírus és tűz­fal prog­ra­mo­kat, me­lyek fo­lya­ma­to­san fi­gye­lik be­jö­vő adat­for­gal­mun­kat és ki­a­bál­nak, ha ve­szélyt ész­lel­nek. Bi­zo­nyos idő­köz­ön­ként vizs­gál­tas­suk át tel­jes rend­sze­rün­ket ví­rus­ölő prog­ram­mal.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”