OFFLINE | téma | informatika
Szoftverbevallás: A BSA ismét a javunkat akarja
Most az önkormányzatokon a sor
(2004. január)
To­vább tart a BSA (fel­te­he­tő­en köz­kí­vá­nat­ra) meg­hos­­szab­bí­tott „Szoft­ver­be­val­lás” fan­tá­zia­ne­vű kam­pá­nya. Az ak­ci­ót akár az egy­re több extremitást fel­mu­ta­tó szer­zői jogosdi ér­de­kes vad­haj­tá­sa­ként is ér­té­kel­het­nénk, de nem ér­de­mel en­­nyit: nem más ugyan­is, mint egy mé­re­tes át­ve­rés. A BSA-nak ugyan­an­­nyi jog­alap­ja van az ál­ta­lunk hasz­nált szoft­ve­rek lis­tá­ját kö­ve­tel­ni, mint példul a Vas­utas Bé­lyeg­gyűj­tők Ba­rá­ti Kö­ré­nek – sem­mi.

„A BSA Ma­gyar­or­szág Szoft­ver­be­val­lás el­ne­ve­zé­sű kam­pá­nya ke­re­té­ben az ön­kor­mány­zat­ok, va­la­mint a kis és kö­ze­pes vál­lal­ko­zá­sok se­gít­sé­get és esz­kö­zö­ket kap­nak a szoft­ver­gaz­dál­ko­dá­si gya­kor­la­tuk ki­ala­kí­tá­sá­hoz” – ír­ja a BSA köz­le­mé­nye. Az ön­zet­len se­gít­sé­get a vál­la­la­ti és he­lyi ve­ze­tők há­lá­san és szí­ve­sen fo­gad­ják. „Hatházi Lász­ló, Hajdúszovát pol­gár­mes­te­re hoz­zá­tet­te: a Szoft­ver­be­val­lás el­ké­szí­té­sé­vel sze­ret­nénk pél­dát mu­tat­ni a töb­bi ön­kor­mány­zat szá­má­ra is.” A té­má­val fog­lal­ko­zó cik­ke­ket bön­gész­ve ha­son­ló ér­zés fog­ja el a gya­nút­lan ol­va­sót, mint a je­ho­vis­ta röp­irat­ok há­tul­ján az orosz­lá­nok­kal kéz a kéz­ben sé­tál­ga­tó őzi­kék lát­tán.
A kam­pány kap­csán el­hang­zó nyi­lat­ko­za­tok azt mu­tat­ják, hogy igen­csak szük­ség len­ne jog­ot vég­zett em­be­rek­re a szoft­ver­be­val­lást vis­­sza­kül­dő te­le­pü­lé­sek és cé­gek há­za tá­ján – ez eset­ben ugyan­is szin­te biz­tos, hogy nem tenné­nek (öröm­mel?!) ele­get a BSA fel­hí­vá­sá­nak.

Mi­ről is szól ez az ak­ció?
A BSA fel­szó­lít min­ket, hogy ön­ként ad­junk szá­mot az ál­ta­lunk hasz­nált szoft­ve­rek­ről, a leg­ap­róbb rész­le­tek­be me­nő­en. Mind­ezt ter­mé­sze­te­sen meg­te­he­ti, ahogy meg­te­het­né a már em­lí­tett Vas­utas Bé­lyeg­gyűj­tők Ba­rá­ti Kö­re vagy akár ma­ga Dé­vé­nyi Ti­bi bá­csi is. Sem­mi­vel sincs több jog­alap­ja bár­ki­től bár­mi­lyen in­for­má­ci­ót kö­ve­tel­ni. A BSA egy egye­sü­let, jo­gi stá­tu­szát te­kint­ve nem kü­lön­bö­zik bár­mely más (pl. bé­lyeg­gyűj­tő, ugye) egye­sü­let­től. A BSA Ma­gyar­or­szá­got 1994-ben ala­pí­tot­ták mul­ti­na­ci­o­ná­lis in­for­ma­ti­kai cé­gek. Cél­ja el­vi­ek­ben az il­le­gá­lis szoft­ver­hasz­ná­lat vis­­sza­szo­rí­tá­sa, a gya­kor­lat­ban ez leg­in­kább a ta­gok pro­fit­ér­de­ke­i­nek min­den­áron tör­té­nő ér­vé­nye­sí­té­sé­ben nyil­vá­nul meg. Hang­za­tos el­ve­ik hi­te­les­sé­gét leg­alább­is meg­kér­dő­je­le­zi az az eset, ami­kor il­le­gá­li­san hasz­nált (!) Complex jog­tá­ruk­ból tet­tek fel kom­men­tá­ro­kat hon­lap­juk­ra, for­rás­meg­je­lö­lés nél­kül (utób­bi­val ön­ma­gá­ban is szer­zői jog­sér­tést kö­vet­ve el). Az iga­zi prob­lé­ma azon­ban nem ez­zel, sok­kal in­kább az esz­kö­zök fi­no­man szól­va nem tel­je­sen tisz­tes­sé­ges mi­vol­tá­val és a te­vé­keny vagy pas­­szív ál­la­mi tá­mo­ga­tás­sal van.

„Police aided sales”
Az egy­re gyak­rab­ban hall­ha­tó fo­ga­lom azt a je­len­sé­get je­lö­li, ami­kor az ál­lam (nem fel­tét­le­nül a rend­őr­ség) lobbiérdekektől és/vagy tu­dat­lan­ság­tól ve­zérel­ve be­le­avat­ko­zik pi­a­ci és tár­sa­dal­mi fo­lya­ma­tok­ba egy adott cég, cég­cso­port ér­de­ke­i­nek meg­fe­le­lő­en, ál­ta­lá­ban egy-egy mo­no­pó­li­u­mot erő­sít­ve, fenn­tart­va. Er­re itt­hon is szá­mos pél­dát is­me­rünk (Matáv ügyek, Campus prog­ram, stb.), de a leg­in­kább hír­hedt­té a BSA te­vé­keny­sé­ge vált.

A BSA Magyarország Szoftverbevallás elne- vezésű kampánya kereté- ben az önkormányzatok, valamint a kis és közepes vállalkozások segítséget és eszközöket kapnak a szoftvergazdálkodási gyakorlatuk kialakításához

A BSA pla­kát­ja­in a bi­lincs nem egy­sze­rű de­ko­rá­ció, már va­ló­ban él­ve­zik egy pá­ran az ál­la­mi kosz­tot, köz­re­mű­kö­dé­sük­nek há­la. Az il­le­gá­lis szoft­ver­hasz­ná­lat­tal kap­cso­la­tos ügyek­ből a BSA rend­sze­rint igen­csak ki­ve­szi a ré­szét, mint a sér­tet­tek (a szoftvermultik) kép­vi­se­lő­je, fel­je­len­tő és – a bün­te­tő­jog­ban egye­dül­ál­ló mó­don – szak­ér­tő­ként is. Nem egy­szer elő­for­dult, hogy a kár­ér­ték meg­ál­la­pí­tá­sá­nál a BSA-nak ugyan­csak „ma­ga fe­lé haj­lott a ke­ze”. Szá­mos in­gye­nes szoft­vert is ke­res­ke­del­mi meg­fe­le­lő­jé­nek árán szá­mí­tott hoz­zá a kár­ös­­szeg­hez, míg a nem BSA ta­gok ál­tal ké­szí­tett ke­res­ke­del­mi szoft­ve­re­ket egy­sze­rű­en el­fe­lej­tet­te kár­ként fel­tün­tet­ni.
Hab a tor­tán a 2002-ben kö­tött BSA–ORFK-meg­ál­la­po­dás, mely­nek ér­tel­mé­ben a BSA fel­je­len­ti az ál­ta­la fel­je­len­ten­dő­nek ítél­te­ket, szak­ér­tői tá­mo­ga­tást nyújt a rend­őr­ség­nek és meg­ju­tal­maz­za a leg­ak­tí­vabb rend­őrö­ket. Cse­ré­be a rend­őr­ség részt vesz a BSA-ak­ci­ó­ban és in­for­mál­ja őket. Ma­gya­rul a rend­őr­ség az adó­fi­ze­tők pén­zén részt vesz egy egye­sü­let pro­fit­nö­ve­lő te­vé­keny­sé­gé­ben, bi­zo­nyos szoft­ve­rek il­le­gá­lis hasz­ná­la­tát ak­tí­vab­ban ül­dö­zi, mint má­so­két. Egyen­lők és egyen­lőb­bek.

Be­vall­juk?
Tér­jünk vis­­sza ere­de­ti té­mánk­hoz, a Szoft­ver­be­val­lás ak­ci­ó­hoz. Ne­héz el­len­áll­ni a BSA csá­bí­tó aján­la­tá­nak: mi be­küld­jük ne­ki a szen­zi­tív in­for­má­ci­ók­kal te­li pon­tos szoft­ver­nyil­ván­tar­tá­sun­kat, cse­ré­be ők meg­ad­ják a (ter­mé­sze­te­sen nem in­gyen dol­go­zó) szoft­ver­nyil­ván­tar­tás-gaz­dál­ko­dá­si ta­nács­adó cé­gek el­ér­he­tő­sé­gét, va­la­mint ad­nak egy le­tölt­he­tő, licensz-nyilvántartást segítő prog­ra­mot. Mit érünk el ez­zel? Ha eset­leg nem stim­mel­ne va­la­mi a szoftverlicenszeinkkel, gya­kor­la­ti­lag fel­je­lent­jük sa­ját ma­gun­kat, bün­te­tő­el­já­rást és nagy ös­­sze­gű kár­té­rí­tést koc­káz­tat­va. (Ho­lott vá­laszt­hat­nánk a legalizáció ér­tel­me­sebb mód­ját is: át­tér­het­nénk az il­le­gá­li­san hasz­nált szoft­ve­rek in­gye­nes, vagy ol­csóbb al­ter­na­tív meg­fe­le­lő­i­re, és csak a leg­szük­sé­ge­seb­beket vá­sá­rol­nánk meg.) Mind­emel­lett a BSA ke­zé­be ke­rül egy olyan grá­tisz adat­bá­zis, amely min­den mar­ke­tin­ges ál­ma. Ne­héz el­kép­zel­ni, hogy az egye­sü­let ne ad­ná ki tag­ja­i­nak ada­ta­in­kat, már vár­hat­juk is a jobb­nál jobb aján­la­to­kat.
A PSZÁF köz­le­mény­ben hív­ta fel a ban­ko­kat, hogy nem csak nem kö­te­le­ző a BSA fel­hí­vá­sát tel­je­sí­te­ni­ük, de biz­ton­sá­gi okok­ból ki­fe­je­zet­ten el­len­ja­val­lott! A BSA kam­pá­nyát az adat­vé­del­mi biz­tos je­len­leg is vizs­gál­ja, azt azon­ban elő­re­bo­csá­tot­ta, hogy a vá­lasz­adás meg­ta­ga­dó­i­nak sem­mi­fé­le jo­gi kö­vet­kez­mé­nyek­kel nem kell szá­mol­ni­uk. A lé­nyeg te­hát, hogy min­den­ki sza­ba­don el­dönt­he­ti, hogy mi­lyen in­for­má­ci­ó­kat kí­ván meg­osz­ta­ni (vagy meg nem osz­ta­ni) a BSA-val. Vagy akár Dé­vé­nyi Ti­bi bá­csi­val.

- E.B. -


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”