OFFLINE | interjú |
Kiszelly Zoltán a közélet kilátásairól • „Egy esetleges Fidesz-győzelem könnyen a szocialista párt válságához vezethet”
„A hazai választási rendszer a koalícióknak kedvez”
(2003. november)
Nagy a helyezkedés a magyar politikai életben. A pártok igyekeznek területet foglalni maguknak, készülnek a jövő évi európai parlamenti választásokra, és egy új politikai erő is színre lépett a közelmúltban. Kiszelly Zoltán politológussal beszélgettünk a pártok körüli történésekről.

– Melyek a ma­gyar párt­rend­szer fő jel­lem­zői nap­ja­ink­ban? Gyak­ran meg­je­le­nő gon­do­lat, hogy két­párt­rend­szer fe­lé tar­tunk.
– A két nagy nép­párt a sza­va­za­tok nagy­já­ból 80%-át gyűj­ti be, ez alap­ján kvá­zi két­párt­rend­szer­ről be­szél­het­nénk, ugyan­ak­kor a ha­zai vá­lasz­tá­si rend­szer a ko­a­lí­ci­ók­nak ked­vez, így fon­tos sze­re­pet kap­nak a ki­sebb pár­tok is. Szi­lárd töm­bök ala­kul­tak ki, az SZDSZ a szo­ci­a­lis­ták ál­lan­dó ko­a­lí­ci­ós part­ne­re, az MDF a Fi­de­szé, ne­he­zen kép­zel­he­tő el az át­já­rás. Ugyan­ak­kor a Cent­rum 4% kö­rü­li vá­lasz­tá­si ered­mé­nye azt mu­tat­ja, hogy len­ne igény a vá­lasz­tók kö­ré­ben mind­két irány­ban ko­a­lí­ció­ké­pes párt­ra.
– A rend­szer­vál­toz­ta­tás óta nem na­gyon lát­tunk si­ke­res új po­li­ti­kai erőt. Mi­lyen esé­lyei van­nak egy új párt­nak ar­ra, hogy meg­vet­hes­se a lá­bát a po­li­ti­kai pi­a­con?
– Egy újon­nan ala­ku­ló párt­nak nem kön­­nyű a dol­ga, mi­vel a Par­la­men­ten be­lü­li po­li­ti­kai erők ko­moly in­for­má­ci­ós-, anya­gi- és mé­dia-elő­nyök­kel rendelkeznek. Szük­ség van egy-két is­mert sze­mé­lyi­ség­re, akik már bír­nak po­li­ti­kai ta­pasz­ta­la­tok­kal. Őket már tud­ják ho­va ten­ni a vá­lasz­tók, és ez­zel se­gí­te­nek ar­cot ad­ni az új párt­nak.
– Men­­nyi­re fon­tos fel­té­te­le a si­ker­nek az anya­gi hát­tér? Mennyi pénz­re van szük­ség egy párt el­in­dí­tá­sá­hoz, mű­köd­te­té­sé­hez?
– A pénz­nek nagy sze­re­pe van, hi­szen ko­moly költ­ség­von­za­tai van­nak egy ilyen szer­ve­zet be­ve­ze­té­sé­nek, élet­ben tar­tá­sá­nak. A kez­dés­hez né­hány száz­mil­li­ó­ra le­het szük­ség, egy ko­moly or­szá­gos kam­pány bü­dzsé­je úgy egy­mil­li­árd fo­rint kö­rül kez­dő­dik (ami a ha­zai párt­fi­nan­szí­ro­zá­si sza­bá­lyok mi­att csak rész­ben je­le­nik meg párt­köl­tés­ként). Nagy meg­ta­ka­rí­tá­so­kat le­het azon­ban el­ér­ni, ha a párt jól tud al­kal­maz­kod­ni a mé­dia lo­gi­ká­já­hoz, jó kap­cso­la­to­kat ápol a saj­tó­val. Az ak­ti­vis­ták se­gít­sé­ge szin­tén je­len­tő­sen csök­kent­he­ti a költ­sé­ge­ket.
– A kö­zel­múlt­ban párt­tá ala­ku­ló Job­bik meg­je­le­né­sé­nek mik a vár­ha­tó ha­tá­sai? Mi­lyen esé­lyek­kel ve­he­ti fel a ver­senyt a MIÉP-pel és mi­lyen fo­gad­ta­tás­ra szá­mít­hat a Fi­desz ré­szé­ről?
– A MIÉP be­já­ra­tott in­for­má­ci­ós csa­tor­nák­kal és in­téz­mé­nyek­kel bír. A Ma­gyar Fó­rum, a Ma­gyar Út Kö­rök és a Bocs­kai Sza­bad­egye­tem rend­kí­vül fon­tos sze­re­pet ját­szik a párt szim­pa­ti­zán­sa­i­nak ös­­sze­tar­tá­sá­ban, akár­csak a már­ci­us 15-ei és au­gusz­tus 20-ai tö­meg­gyű­lé­sek a Hő­sök te­rén. A Job­bik­nak még meg kell te­rem­te­nie sza­va­zói szá­má­ra az iden­ti­fi­ká­ci­ó­hoz szük­sé­ges fó­ru­mo­kat, pél­dá­ul va­la­mi­lyen nyom­ta­tott ki­ad­ványt, ami­ből tá­jé­ko­zód­hat­nak. Az internetes je­len­lét ma még ke­vés, mi­vel az em­be­rek na­gyobb ré­sze nem hasz­nál­ja a vi­lág­há­lót.

Egy újonnan alakuló pártnak nem könnyű a dolga, mivel a Parlamenten belüli politikai erők komoly információs-, anyagi- és média-előnyökkel bírnak

A Job­bik meg­je­le­né­se a Fi­deszt a po­li­ti­kai cent­rum fe­lé tol­ja, és ez se­gít­sé­get je­lent­het az MSZP-nek a Fi­desz szél­ső­sé­ges­sé­gét suly­ko­ló re­to­ri­ká­já­val szem­ben is. A Fi­desz vár­ha­tó­an Mao „Vi­rá­goz­zék ezer vi­rág, az­tán majd meg­lát­juk, me­lyi­ket vág­juk vissza” –el­ve sze­rint vi­szo­nyul majd az új párt­hoz: egy 5% kö­rü­li ra­di­ká­lis párt akár jól is jö­het ne­ki, de ha mond­juk 10%-ot ha­sí­ta­na ki ma­gá­nak a Job­bik, azt már igen­csak rossz szem­mel néz­nék. Ugyan­ak­kor még so­ká­ig rej­tély ma­rad, hogy mek­ko­ra tá­mo­ga­tott­ság­gal bír a Job­bik, hi­szen a jö­vő évi eu­ró­pai par­la­men­ti vá­lasz­tá­so­kon nem mé­ret­te­tik meg.
– Ho­gyan ké­szül er­re a vá­lasz­tás­ra a töb­bi po­li­ti­kai erő? Van-e egy­ál­ta­lán bel­po­li­ti­kai tét­je egy eu­ró­pai vá­lasz­tás­nak?
– A kis pár­tok szá­má­ra az eu­ró­pai par­la­men­ti vá­lasz­tá­sok ko­moly le­he­tő­sé­get kí­nál­nak, mi­vel a jó­val ala­cso­nyabb rész­vé­tel mel­lett (kö­rül­be­lül 35%-ra szá­mí­tok, tő­lünk nyu­gat­ra sem na­gyon szok­ta meg­ha­lad­ni az 50%-ot) már 250-300 ezer sza­va­zat elég le­het a be­ke­rü­lés­hez. Az MDF önál­ló­sá­ga szem­pont­já­ból kü­lö­nö­sen nagy a tét, ha a párt kü­lön lis­tán mé­ret­te­tik meg. A Fi­desz vár­ha­tó­an bel­po­li­ti­kai szí­ne­ze­tet akar ad­ni a vá­lasz­tás­nak (a vá­lasz­tók ki­fe­jez­he­tik a kor­mán­­nyal szem­be­ni elé­ge­det­len­sé­gü­ket), míg az MSZP – jó esél­­lyel – az eu­ró­pai di­men­zi­ót fog­ja hang­sú­lyoz­ni. Egy Fi­desz-győ­ze­lem kön­­nyen a szo­ci­a­lis­ta párt vál­sá­gá­hoz ve­zet­het, amit az MSZP egyes am­bi­ci­ó­zus ve­ze­tői, így pél­dá­ul Gyurcsány Fe­renc a sa­ját ja­vuk­ra for­dít­hat­ná­nak. Gyurcsány elő­tér­be ke­rü­lé­sé­vel új je­len­sé­get fi­gyel­het­nénk meg: a ma­gyar po­li­ti­kát ed­dig jel­lem­ző ha­gyo­má­nyos po­li­ti­kus-tí­pu­sok­kal szem­ben meg­je­len­ne a mér­nök-po­li­ti­kus, kér­dés, mek­ko­ra si­ker­rel.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”