OFFLINE | téma | informatika
Mer­re tart az in­for­má­ci­ós tár­sa­da­lom?
Szép új vi­lág, gon­do­lat­bû­nök nél­kül
(2003. október)
Né­hány év, év­ti­zed múl­va az olyan mű­al­ko­tá­so­kat mint az 1984, Szép új vi­lág, 451 fok Fah­ren­heit, Bra­zil fö­lös­le­ges lesz majd el­ol­vas­nunk vagy meg­néz­nünk – sze­re­pel­ni fo­gunk ben­nük. Há­la né­hány multinak, kor­mány­nak és nem utol­só­sor­ban sa­ját fo­gyasz­tói szo­ká­sa­ink­nak, a kö­rü­löt­tünk lé­vő vi­lág a nem is olyan tá­vo­li jö­vő­ben túl­szár­nyal­hat min­den utó­pisz­ti­kus el­kép­ze­lést. Az in­for­má­ció­tech­no­ló­gia fej­lő­dé­se az egyén to­tá­lis el­len­őriz­he­tő­sé­gé­hez és be­fo­lyá­sol­ha­tó­sá­gá­hoz (is) ve­zet­het.

Az az el­ső lá­tás­ra be­te­ges gon­do­lat min­den­ki­ben meg­fo­gan­hat, aki egy át­fo­gó pil­lan­tást vet, né­mi po­li­ti­kai ki­te­kin­tés­sel az in­for­ma­ti­ka és a szer­zői jog egyes je­len­sé­ge­i­re: TCP/Palla-dium tech­no­ló­gia, a fej­lő­dő azo­no­sí­tá­si, le­hall­ga­tá­si és nyo­monkö­ve­té­si le­he­tő­sé­gek, a szer­zői jo­gi pa­ra­no­ia és az USA „Total awareness” („Tel­jes éber­ség”)-prog­ram­ja. Ugyan mi le­het ezek­kel a gond? Hi­szen ezek a tech­no­ló­gi­ák a mi vé­del­mün­ket szol­gál­ják a pedofilok, terroristák, hackerek, il­le­gá­lis ze­ne­má­so­lók el­len. Ez a lo­gi­ka azon­ban leg­in­kább ah­hoz ha­son­lít, ami­kor a Nagy Szov­jet­unió test­vé­ri ka­to­nái véd­tek min­ket an­nak ide­jén az im­pe­ri­a­liz­mus­tól.
Kezd­jük az in­for­ma­ti­ká­val. Az úgy­ne­ve­zett trusted computing tech­no­ló­gia ön­ma­gá­ban is rém­álom. A leg­na­gyobb hard­ver- és szoftvermultik ál­tal al­ko­tott Trusted Computing Group (ko­ráb­ban TCPA) ki­fej­lesz­tett meg­ol­dás lé­nye­ge, hogy a szá­mí­tó­gép csak meg­adott al­kal­ma­zá­sok fut­ta­tá­sát és csak meg­ha­tá­ro­zott fáj­lok meg­nyi­tá­sát en­ge­di meg. Mi­vel tisz­tán szoft­ver­rel ez nem le­het­sé­ges, a fel­ada­tot a pro­ces­­szor­ba be­épí­tett új tit­ko­sí­tá­si el­já­rás­sal old­ják meg, amely bi­zo­nyos ada­to­kat csak bi­zo­nyos al­kal­ma­zá­sok szá­má­ra de­kó­dol. Az autentikációs el­já­rás egy köz­pon­ti szer­ver fel­ada­ta, amely akár bi­zo­nyos funk­ci­ók tá­vo­li le­til­tá­sá­ra, fáj­lok tör­lé­sé­re is ké­pes. A DRM (Digital Rights Management) el­já­rás le­he­tő­vé te­szi az egyes ze­nék, fil­mek, do­ku­men­tu­mok meg­ha­tá­ro­zott al­ka­lom­mal tör­té­nő ol­va­sás­ának en­ge­dé­lye­zé­sét is. A tech­no­ló­gia Palladium né­ven az új Win­dows-ver­zió ré­szét fog­ja ké­pez­ni, ál­lí­tó­lag egy­elő­re még ki­kap­csol­ha­tó mó­don. A be­ve­ze­té­si idő után azon­ban meg­szű­nik majd a vá­lasz­tás le­he­tő­sé­ge.

Mit je­lent mind­ez?

Rá­adá­sul, mi­vel a kér­dést csak „va­la­mi in­for­ma­ti­kai hókusz-pókusznak” te­kin­tik az em­be­rek, nem öve­zi kel­lő fi­gye­lem, til­ta­ko­zás, saj­tó­vissz­hang


1. Az egyes al­kal­ma­zá­sok író­i­nak a Mic­ro­soft­tól kell majd licenszet ven­ni­ük, hogy szoft­ve­re­ik fus­sa­nak Win­dows és plat­for­mon, il­let­ve bi­zo­nyos adat­for­má­tu­mo­kat hasz­nál­has­sa­nak. Ezt a költ­sé­gek mi­att csak leg­na­gyobb cé­gek en­ged­he­tik meg ma­guk­nak, a kis- és kö­ze­pes szoft­ver­cé­gek gya­kor­la­ti­lag tönk­re­men­nek.
2. A nem mi­nő­sí­tett ope­rá­ci­ós rend­sze­rek, prog­ra­mok nem tud­nak majd bi­zo­nyos adat­for­má­tu­mok­kal dol­goz­ni, il­let­ve más prog­ra­mok­kal együtt­mű­köd­ni. Te­hát ze­nét, fil­me­ket le­ját­sza­ni, há­ló­zat­ban mű­köd­ni, vagy akár internetezni. A Win­dows gya­kor­la­ti­lag egyed­ural­ko­dó­vá vá­lik. (El­vi­leg le­het­sé­ges ugyan más oprendszerek mi­nő­sí­té­se is, de a mó­do­sít­ha­tat­lan­ság és ha­tal­mas költ­sé­gek mi­att je­len­tős hát­rány­ba ke­rül­nek.)
3. Nem le­het majd ze­nét és fil­me­ket má­sol­ni, il­let­ve má­so­la­to­kat le­ját­sza­ni a Palladiumos gé­pe­ken.
4. Az em­ber a Mic­ro­soft­nak (és bi­zo­nyos ál­la­mok­nak) tel­jes be­já­rást és dön­té­si le­he­tő­sé­get ad, hogy mit fut­tat­hat a sa­ját gé­pén. Meg­ha­tá­roz­ha­tó, hogy mit ol­vas­ha­tunk majd. Til­tott írá­sok ol­va­sá­sát ele­ve meg le­het aka­dá­lyoz­ni, az egyes do­ku­men­tu­mok és má­so­la­ta­ik köz­pon­ti­lag le­tilt­ha­tó­ak, meg­vál­toz­tat­ha­tó­ak utó­lag is.
5. Itt van még a Bill Gates-féle in­tel­li­gens la­kás ví­zi­ó­ja: a Mic­ro­soft (és a Fritz chip) a hű­tő­től kezd­ve a por­szí­vón át a hi-fiig min­de­nütt je­len van. Nincs töb­bé ha­gyo­má­nyos mo­só­por vagy há­zi kol­bász, csak „kicsipuha” kom­pa­ti­bi­lis dol­gok (re­mél­jük, a „teszkógazdaságos” köz­tük lesz!) ke­rül­het­nek majd a ház­tar­tá­sunk­ba, nem kell an­­nyit fá­ra­doz­ni a sok rek­lám­mal.
A Mic­ro­soft eze­ket a le­he­tő­sé­ge­ket egy­szer­re ta­gad­ja és iga­zol­ja. Azt ál­lít­ják a szov­jet had­se­re­gé­re ha­ja­zó ér­ve­lés­sel, hogy mind­ez ki­zá­ró­lag ér­tünk és a go­nosz hackerek el­len van. Ma­gya­rul a Palladium és a TCPA (DRM) egy na­gyon ügye­sen ki­e­szelt csel, hogy kor­lá­toz­zák a gé­pünk le­he­tő­sé­ge­it. El­ter­je­dé­se is fo­ko­za­tos lesz: az új hard­ve­rek és Win­dows-ver­zi­ók meg­vá­sár­lá­sá­val ele­in­te ész­re sem ves­­szük, nem okoz ké­nyel­met­len­sé­get, csak egy op­ció. Ha azon­ban már kel­lő­kép­pen el­ter­jedt, a vá­lasz­tá­si le­he­tő­ség meg­szű­nik, hi­szen gya­kor­la­ti­lag hasz­nál­ha­tat­lan­ná fog vál­ni az olyan gép amely nincs fel­sze­rel­ve Palladiummal, ugyan­is nem fog tud­ni olyan fáj­lo­kat fel­dol­goz­ni, ame­lyek Palladiumos gép­ről szár­maz­nak.
A nagy in­for­ma­ti­kai cég­nek és az igen­csak be­fo­lyá­sos mé­dia­ipar­nak anya­gi okok­ból egyértelműen ér­de­ké­ben áll az új tech­no­ló­gia el­ter­jesz­té­se. A kor­má­nyok­nak nem­kü­lön­ben, hi­szen le­he­tő­ség nyí­lik a la­kos­ság mi­nél tel­je­sebb el­len­őr­zé­sé­re (a bűn­ül­dö­zés ürü­gyén). Az USA-ban már el­ké­szült az a tör­vény­ja­vas­lat, amely kö­te­le­ző­vé ten­né hasz­ná­la­tát. A szoft­ver­sza­ba­dal­mak­ról szó­ló di­rek­tí­va-ter­ve­zet el­fo­ga­dá­sa meg­mu­tat­ta, hogy ilyen kér­dé­sek­ben az EU sem tud vagy akar szem­be­száll­ni az USA-val és a multikkal. Rá­adá­sul, mi­vel a kér­dést csak „va­la­mi in­for­ma­ti­kai hókusz-pókusznak” te­kin­tik az em­be­rek, nem öve­zi kel­lő fi­gye­lem, til­ta­ko­zás, saj­tó­vissz­hang. Az eset­le­ges ve­szé­lyek­re ta­lán csak ak­kor fo­gunk rá­döb­ben­ni, ami­kor már el­há­rít­ha­tat­la­nok.
Mit te­he­tünk ez el­len? Ne ve­gyünk olyan hard­vert, amely a Palladiumot tá­mo­gat­ja! Ne hasz­nál­junk olyan prog­ra­mot, amely a Palladiumot tar­tal­maz­za (az­az fe­lejt­sük el a „min­den ed­di­gi­nél jobb, biz­ton­sá­go­sabb, szebb ani­mált kis­ku­tyá­val el­lá­tott” új Win­dows-ver­zi­ót, a Longhorn-t)!
Ezt az ön­ma­gá­ban sem túl ró­zsás ké­pet to­vább sö­té­tí­tik a szer­zői jo­gi lob­bi vív­má­nyai és az egyén el­len­őr­zé­sé­re al­kal­mas egyéb le­he­tő­sé­gek, mint pél­dá­ul mo­bil­te­le­fo­nok cel­la­in­for­má­ci­ói, a di­gi­tá­lis víz­jel, vagy a To­tá­lis éber­ség prog­ram­nak kö­szön­he­tő­en min­den egyes pol­gár­ról ké­szü­lő sze­mé­lyi dosszié. Ar­ra, hogy mi min­dent te­het­nek ér­tünk jó­aka­ró­ink ezek se­gít­sé­gé­vel, a ké­sőb­bi­ek­ben még vis­­sza­té­rünk.

- B.D. -


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

  #1: _ (2006. -0. 6-. 08: 1)  

mi wan te käcsäg

  
  Válaszok struktúrája


Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”