OFFLINE | téma |
Inter-Európália
(2003. szeptember)
Lap­zár­tánk­kor is bru­tá­lis ki­lincs, ter­me­tes ka­pu és el­vi­sel­he­tet­len ak­ta­szag fo­gad­ta a szé­kes­fő­vá­ros cég­bí­ró­ság­ára me­rész­ke­dő egy­sze­ri pol­gá­ro­kat. Egy, csak egy do­log volt szo­kat­lan. Bár töb­ben ne­ki­ve­sel­ked­tek, vé­gül sen­ki nem akadt, aki be­te­kint­he­tett vol­na az Inter-Európa Bank Rt. – egyéb­ként nyil­vá­nos – do­ku­men­tu­ma­i­ba. „A bí­ró dol­go­zik ve­le, jöj­jön vissza a jö­vő hé­ten vagy azu­tán” – szólt a sab­lon­szö­veg. Az egy­ügyű pol­gár ilyen­kor – a jog­ál­lam­ra meg a ha­tá­lyos tör­vé­nyek­re hi­vat­koz­va – meg­pró­bál­ja le­ven­ni a lá­buk­ról a hi­va­ta­li nagy­sá­go­kat.

Most ez a ve­zér­csel sem jött be. Pe­dig csak ar­ra let­tünk vol­na kí­ván­csi­ak, hogy hi­te­les-e az a papírfecni, amit a Nép­sza­va kö­zölt, s ame­lyen „be­bi­zo­nyí­tó­dik”, hogy Medgyessy Pé­ter nem 2002 áp­ri­li­sá­ban, ha­nem 2001. szep­tem­ber 30-án lök­te el ma­gát az Inter-Európa Bank el­nö­ki szé­ké­től. A na­pi­lap ez­zel ugyan­is indirekte azt ál­lí­tot­ta, hogy a mi­nisz­ter­el­nök nem (vagy csak alig) lát­ha­tott rá a bank Sza­bad­ság té­ri „pénz­mo­so­dá­já­ra” – ahon­nan két, az al­vi­lág va­lu­ta­vál­tó csa­pa­tát erő­sí­tő szír fér­fi há­rom év alatt ös­­sze­sen 6,2 mil­li­árd (az­az mun­ka­na­pon­ként tíz­mil­lió) fo­rin­tot vett fel, jó­részt kész­pénz­ben. Egy ha­lo­vány szép­ség­pötty – amel­lett hogy az új­ság­ban be­mu­ta­tott do­ku­men­tum­ról hi­ány­zik né­hány ala­ki kel­lék (pe­csét, alá­írás, egye­bek) – azért elő­to­lult: 2001. szep­tem­ber 30-a ugyan­is va­sár­nap­ra, egy szo­mo­rú va­sár­nap­ra esett. Vasárnap(pal) nem szok­tak fel- vagy le­mon­da­ni, va­sár­nap a cég­bí­ró­ság sem szo­kott ki­nyit­ni, szo­mo­rú va­sár­na­po­kon nem kör­möl­nek a cég­ügyek­ben el­já­ró jo­gá­szok.
Ha­zánk mai ko-ko-kormányfője még­is azt ál­lí­tot­ta a Nap-kel­té­ben, hogy va­sár­nap vé­gez­te­tett be; így a 2000. jú­li­us 8-ával kez­dő­dő pénzmosásgyanús tranz­ak­ci­ók­nak csak „pi­ci ré­sze” (kö­zel más­fél év­nyi ki­csi ré­sze – a szerk.) tör­tént az ő ide­jé­ben. Egy szám­tan­fe­le­lős rö­gön rep­li­káz­ha­tott vol­na: a leg­ke­vés­bé sem oszt, de nem is szo­roz, hogy va­la­ki más­fél vagy két évig tűrt egy – mint utó­lag ki­de­rült – há­rom esz­ten­de­ig tar­tó ak­ció­so­ro­za­tot; a lé­nyeg, hogy nem tett el­le­ne. Sőt, az el­len sem til­ta­ko­zott, hogy a ki­fi­ze­tő­hely­ként mű­kö­dő Sza­bad­ság té­ri bank­fi­ók ve­ze­tő­je, Giuseppe Pini be­száll­jon a Pannonplast-ügyletből is is­mert Ramexa Rt. felügyelőbizottságába – rá­adá­sul ép­pen 2000 nya­rán, ami­kor be­in­dult a „pénz mos­va jó” pro­jekt. Mint már-már köz­is­mert: a Ramexa fő­em­be­re ma­ga Alexandru/Alexander/Sándor Mudura, aki sa­ját be­val­lá­sa sze­rint „a Pé­ter ro­má­ni­ai ba­rát­ja és egy­ko­ri üz­let­tár­sa”.
Csak fél­ve je­gyez­zük meg, hogy – a min­dig kí­mé­let­len, és né­ha igaz – ban­ki plety­kák sze­rint Medgyessy egy­kor ma­ga aján­lott utó­dot ma­ga he­lyett az Inter-Európa élé­re; Bartha Fe­renc, a Ma­gyar Nem­ze­ti Bank (MNB) rend­szer­vál­to­zás előt­ti el­nö­ke, az MSZMP KB egy­ko­ri ren­des tag­ja, a Horn-kor­mány pri­va­ti­zá­ci­ós kor­mány­biz­to­sa sze­mé­lyé­ben. (Barthát egyéb­iránt 2002 áp­ri­li­sá­tól tart­ják nyil­ván el­nök­ként, va­gyis – a mi­nisz­ter­el­nök dá­tum­ér­zé­keny­sé­gét nem sért­ve – kény­te­le­nek va­gyunk ki­je­len­te­ni: 2001. szep­tem­ber 30-tól a kö­vet­ke­ző év áp­ri­li­sá­ig nem volt el­nö­ke az olasz hát­te­rű megabanknak. Vagy úgy igaz a tör­té­net, hogy volt, csak ép­pen szeg­fű­csok­rok alatt kampányolt – s ha eset­leg nem nyert vol­na az MSZP a vá­lasz­tá­so­kon, új­ra be­lak­ta vol­na az el­nö­ki iro­dát.) A ban­kár Medgyessy al­te­re­gó­ja­ként funk­ci­o­ná­ló Bartha ugyan „egy­sze­rű” pénz­ügyi sza­ki­nak mu­tat­ko­zik, va­ló­szí­nű­leg több en­nél. Az MSZMP köz­pon­ti bi­zott­sá­gá­nak 1989-es ülé­se­in – ek­kor­tájt, ugye, Medgyessy Pé­ter volt Ma­gyar­or­szág gaz­da­sá­gi ügyek­kel meg­bí­zott mi­nisz­ter­el­nök-he­lyet­te­se – pél­dá­ul rend­re ki­fej­tet­te: po­li­ti­kai és gaz­da­sá­gi szem­pont­ból is alap­ve­tő kér­dés a párt(mozgalom) egy­sé­ge. Emel­lett azt a tényt sem ér­de­mes fe­led­ni hagy­ni, hogy a nem­ze­ti bank egy­ko­ri el­nö­ke és a ma kor­mány­fő­je – ugyan­csak 1989-ben – együtt bá­to­rí­tot­ta az ál­la­mi kül­ker­vál­la­la­tok ál­tal lét­re­ho­zott Interbank Rt. olasz gond­nok­ság alá vé­te­lét. El­árul­juk: az Interbankból lett ám az Inter-Európa – csak a cé­gért fes­tet­ték át a di­gók.
Nos, Bartha Fe­renc azért más­ról is hí­res. Csa­lá­di cé­ge­i­nek (pél­dá­ul a Bartha Pénz­ügyi Ta­nács­adó Rt.) irá­nyí­tá­sát elő­sze­re­tet­tel bíz­za bi­zo­nyos Bá­lint Má­ri­á­ra, aki az MNB fő­osz­tály­ve­ze­tő­je­ként – szin­tén 1989-ben – el­nyer­te a Szo­ci­a­lis­ta Ma­gyar­or­szág­ért ér­dem­ren­det. Ki hit­te vol­na ak­kor, hogy Bá­lint a (vad)kapitalista Ma­gyar­or­szág nagy­asszo­nyai kö­zé is be­fér­kő­zik. Mint – a Ma­gyar Nem­zet mai na­pig nem cá­folt in­for­má­ci­ói sze­rint – ki­de­rült: Bartha bank­ve­zér ol­dal­ági kol­le­gi­ná­ja – Schönthal Hen­rik­kel kö­zö­sen – ve­zet­te az inter-európás pénz­mo­sá­si ügy­let­ben kulcs­sze­rep­hez ju­tó off-shore cég, az ír­or­szá­gi be­jegy­zé­sű Montrade Establishment Ltd. ha­zai kép­vi­se­le­tét .



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”