OFFLINE | téma | külpolitika
„Mérsékeltek” és „radikálisok” ellentéte
Politikacsinálás Erdélyben
(2003. szeptember)
Le­gyen az po­li­ti­kus, po­li­ti­kai szak­ér­tő vagy a köz­ügyek iránt ér­dek­lő­dő sze­mély, nincs kön­­nyű hely­zet­ben ak­kor, amikor meg akar­ja mon­da­ni, hogy nap­ja­ink­ban me­lyik a Ro­má­ni­á­ban élő ma­gyar­ság ál­tal kö­ve­ten­dő leg­­op­ti­má­li­sabb po­li­ti­kai ér­dek­kép­vi­se­le­ti mo­dell. So­kan és so­ká­ig a ro­má­ni­ai ma­gyar­ság si­ke­ré­nek és ér­de­mé­nek te­kin­tet­ték az egy­sé­ges po­li­ti­kai ér­dek­ér­vé­nye­sí­tő szer­ve­zet lét­re­ho­zá­sát és an­nak – az időn­ként fel­lán­go­ló bel­ső vi­ták el­le­né­re – hos­­szú időn ke­resz­tü­l való fenn­tar­tá­sát.

Az el­múlt évek bel­ső konf­ron­tá­ci­ói, va­la­mint egyes ve­ze­tők szem­be­ke­rü­lé­se a Szö­vet­ség ere­de­ti cél­ki­tű­zé­se­i­vel az egy­sé­get vég­ér­vé­nye­sen ki­kezd­ték, új hely­ze­tet te­rem­tet­tek. Má­ra a ma­gát szö­vet­ség­nek ne­ve­ző RMDSZ el­ju­tott egy olyan pont­ra, ami­kor már nem te­kint­he­tő az er­dé­lyi ma­gyar po­li­ti­kai-ide­o­ló­gi­ai sok­szí­nű­sé­get meg­je­le­ní­tő és ma­gá­ba fog­la­ló szer­ve­zet­nek, ke­re­te­in be­lül nem ér­vé­nye­sül a po­li­ti­kai plu­ra­liz­mus, ki­re­kesz­tő és nem in­teg­rá­ló, csak a po­li­ti­kai ha­szon ma­xi­má­lá­sát szem előtt tar­tó, ro­mán ver­seny­párt­tá ala­kult. A „hogyan to­vább?” kér­dé­se ren­ge­teg fej­tö­rést, bi­zony­ta­lan ki­me­ne­te­lű al­ter­na­tí­vák kö­zöt­ti mér­le­ge­lést kö­ve­tel, az er­dé­lyi ma­gyar­ság jö­vő­je iránt fe­le­lő­ssé­get ér­ző és azt meg­ha­tá­ro­zó sze­mé­lyek­től.
Le­egy­sze­rű­sít­ve, az el­múlt 13 év­ben, a ro­má­ni­ai ma­gyar­ság fő po­li­ti­kai tö­rés­vo­na­lát az au­to­nó­mia kér­dé­sé­hez va­ló gya­kor­la­ti vi­szo­nyu­lás je­len­tet­te. Az au­to­nó­mia meg­te­rem­té­se olyan cél­ki­tű­zés­nek te­kint­he­tő, amely re­ál­po­li­ti­kai meg­ol­dá­so­kon be­lül biz­to­sít­hat­ja a nem­ze­ti kö­zös­ség hos­­szú tá­vú fenn­ma­ra­dá­sát és fej­lő­dé­sét, a ro­ha­mos­sá vá­ló né­pes­ség­fo­gyás meg­ál­lí­tá­sát. Elv­ben mind­egyik po­li­ti­kai vo­nu­lat tá­mo­gat­ja az au­to­nó­mia gon­do­la­tát, ame­lyet az ún. Ko­lozs­vá­ri Nyi­lat­ko­zat fo­gal­ma­zott meg. Az RMDSZ-politikusokkal kap­cso­la­to­san a ro­mán mé­di­á­ból át­vett és Ma­gyar­or­szá­gon is elő­sze­re­tet­tel hasz­nált jel­zők – ra­di­ká­lis és mér­sé­kelt – ugyan­csak az au­to­nó­mia kér­dé­sé­hez va­ló vi­szo­nyu­lást je­lö­lik. A ra­di­ká­lis­nak mi­nő­sí­tett, Tő­kés Lász­ló tisz­te­let­be­li el­nök ne­ve ál­tal fém­jel­zett cso­port, ame­lyik a Szö­vet­ség bel­ső plat­form­ja­ként és ugyan­ak­kor bel­ső el­len­zé­ke­ként mű­kö­dő Re­form Tö­mö­rü­lés­be (RT) „tö­mö­rült”, fo­lya­ma­tos kri­ti­ká­val il­let­te a Szö­vet­ség ve­ze­té­sét, az­zal vá­dol­va azt, hogy nem tesz meg min­dent az au­to­nó­mia el­éré­se ér­de­ké­ben és le­pak­tált az azt el­len­ző ro­mán ha­ta­lom­mal. Tő­kés Lász­ló el­tá­vo­lí­tá­sa után nagy­mér­ték­ben di­na­mi­zá­ló­dott az er­dé­lyi ma­gyar po­li­ti­kai élet. Az RT be­je­len­tet­te meg­szű­né­sét mint RMDSZ bel­ső plat­form, nem kí­ván­va to­vább a Szö­vet­ség bel­ső plu­ra­liz­mu­sá­nak lát­sza­tát kel­te­ni, és át­ala­kult Re­form Moz­ga­lom­má (RM), mely­nek ve­ze­tő­jé­vé Szil­ágyi Zsolt kép­vi­se­lőt vá­lasz­tot­ták. A RM nem kí­ván párt­tá ala­kul­ni, az ön­kor­mány­za­ti­ság szint­jén kí­ván mű­köd­ni, akár­csak a Szász Je­nő székelyudvarhelyi pol­gár­mes­ter (volt RT al­el­nök) ál­tal lét­re­ho­zott Er­dé­lyi Pol­gá­ri Szö­vet­ség (EPSZ), amely be­val­lá­suk sze­rint ­er­nyő­szer­ve­ze­te kí­ván len­ni az RMDSZ-szel elé­ge­det­len moz­gal­mak­nak és szer­ve­ző­dé­sek­nek. Mind­két szer­ve­zet je­lez­te, hogy in­dul­ni kí­ván a jö­vő év ta­va­szán ese­dé­kes hely­ha­tó­sá­gi vá­lasz­tá­so­kon. A pol­gá­ri kor­mány bu­ká­sa után a ma­gyar­or­szá­gi­ak­kal pár­hu­za­mo­san Er­dély­ben is szá­mos pol­gá­ri kör ala­kult, ame­lyek Nagy­vá­ra­don meg­ala­kí­tot­ták a Ma­gyar Pol­gá­ri Egye­sü­le­tet (MPE), míg Ma­ros­vá­sár­he­lyen lét­re­hoz­ták a Pol­gá­ri Moz­ga­lom Ta­ná­csát. Mind­ezen szer­ve­ze­tek kö­zös cél­ja, hogy be­kap­cso­lód­ja­nak a Tő­kés Lász­ló ál­tal kez­de­mé­nye­zett Er­dé­lyi Ma­gyar Nem­ze­ti Ta­nács (EMNT) te­vé­keny­sé­gé­be, amely­nek Kez­de­mé­nye­ző Tes­tü­le­te már­ci­us 15-én ala­kult meg Ko­lozs­vá­ron. Az EMNT fő cél­ja­ként fo­gal­maz­ta meg az ön­kor­mány­za­ti­sá­gon ala­pu­ló, az er­dé­lyi ma­gyar nem­ze­ti kö­zös­ség egy­sé­ges köz­kép­vi­se­le­té­nek, más né­ven au­to­nó­mia ki­épí­té­sét.
A hely­zet összetett és min­den el­hi­bá­zott lé­pé­sért sú­lyos árat fi­zet­het az egész er­dé­lyi ma­gyar­ság, irá­nyult­ság­tól füg­get­le­nül. A ro­má­ni­ai vá­lasz­tá­si tör­vé­nyek na­gyon szi­go­rú­ak, nem tá­mo­gat­ják az et­ni­kai vagy re­gi­o­ná­lis ala­pon szer­ve­ző­dő pár­tok lét­re­jöt­tét. A par­la­men­ti be­ju­tá­si kü­szöb szer­ve­ze­ten­ként 5%, ko­a­lí­ci­ók ese­tén 7%. Fi­gye­lem­be vé­ve, hogy az RMDSZ az el­múlt vá­lasz­tá­so­kon 6-7% kö­rü­li ered­mé­nye­ket ért el, ab­ban az eset­ben, ha egy má­sik ma­gyar szer­ve­zet el­in­dul el­le­né­ben az or­szá­gos vá­lasz­tá­so­kon, fenn­áll an­nak ve­szé­lye, hogy egyik sem jut be, s a ma­gyar­ság par­la­men­ti kép­vi­se­let nél­kül ma­rad. Lé­tez­nek olyan vé­le­mé­nyek, ame­lyek sze­rint az er­dé­lyi ma­gyar tár­sa­da­lom­nak jót ten­ne a par­la­men­ten kí­vül ma­ra­dás, mi­vel le­he­tő­sé­get ad­na a bel­ső meg­tisz­tu­lás­ra, azon­ban van­nak, akik sze­rint ez vissza­for­dít­ha­tat­lan ká­ro­kat okoz­na és csak a ro­mán ha­ta­lom mal­má­ra haj­ta­ná a vi­zet. Min­den­eset­re az RMDSZ ve­ze­tői egy­elő­re na­gyon ma­ga­biz­to­san nyi­lat­koz­nak a jö­vő évi vá­lasz­tá­si esé­lye­i­ket il­le­tő­en, és csu­pán ha­tás­ta­lan di­ver­zi­ó­nak, fe­le­lőt­len han­gu­lat­kel­tés­nek mi­nő­sí­te­nek min­den egyéb ma­gyar po­li­ti­kai kez­de­mé­nye­zést.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”