OFFLINE | téma | külpolitika
Neorealisták Washingtonban • Elfogadható morális kompromisszum?
A hegemón amerikai elefánt és a világ
(2003. augusztus)
Túlságosan könnyű és kézenfekvő téma az amerikai külpolitika protestáns-apokaliptikus mozgatórugóiról írni. Számos újságírónak – itthon és külföldön – mégis tetszenek ezek az ujjgyakorlatok: úgy tűnik, sohasem unják meg, hogy George W. Bush, Dick Cheney alelnök, Donald Rumsfeld védelmi miniszter vagy mások ügyetlen beszédíróinak metaforáin sopánkodjanak. Szerintük az amerikai külpolitika démonizálja potenciális ellenfeleit, sőt, futószalagon ellenségképeket gyárt, majd ezeket letuszkolja alulinformált és egoista közönsége, az amerikai választók torkán.

Ezek az új­ság­írók azon­ban – nem tud­ni, a té­ma könnyű­sé­gé­től vagy gaz­dag­sá­gá­tól el­csá­bul­va – kül­po­li­ti­kai kom­mu­ni­ká­ció és stra­té­gia kö­zé is egyen­lő­ség­je­let tesz­nek, ami­kor a go­nosz ten­ge­lyét vagy más, ha­son­ló wa­shing­to­ni pr-elméncséget ele­mez­nek ko­moly és ag­gá­lyos han­gon. Pe­dig mennyi a va­ló­szí­nű­sé­ge an­nak – egy pil­la­nat­ra ko­mo­lyan be­le­gon­dol­va –, hogy a Kí­ná­val le­pak­tá­ló Hen­ry Kissinger utó­dai egy­szer­re csak a má­so­dik el­jö­ve­telt vá­ró fa­na­ti­ku­sok­ká vál­va ke­res­sék a Ször­nye­te­get a nem­zet­kö­zi küz­dő­té­ren, sut­ba dob­va az iro­dá­ik­ban he­ve­rő, szám­ta­lan ku­ta­tó-elem­ző rész­leg ál­tal elő­ál­lí­tott koc­ká­zat-, költ­ség- és vár­ha­tó ha­szon-elem­zést? Alig­ha já­runk he­lyes úton, ha az ame­ri­kai kül­po­li­ti­kát a be­széd­írók fe­lől kö­ze­lít­jük meg. Ha va­la­hol, hát a dip­lo­má­cia út­vesz­tő­i­ben nin­cse­nek örök sza­bá­lyok – eb­ben az eset­ben pél­dá­ul alig­ha igaz a ré­gi fran­cia mon­dás, mely sze­rint le style, c’est l’homme.
Az ame­ri­kai kül­po­li­ti­kai gé­pe­zet meg­ér­té­sé­hez ki­in­du­ló­pont­ként cél­sze­rűbb az ún. Kiss­in­ger-szind­ró­mát szem­ügy­re ven­ni. Az ame­ri­kai egye­te­mi élet és Wa­shing­ton iro­dái kö­zöt­ti kap­cso­la­to­kat gyak­ran ha­son­lí­tot­ták egy for­gó­aj­tó­hoz: kor­mány­vál­tás­kor pro­fes­­szo­rok lép­nek be raj­ta, hogy négy vagy nyolc év múl­va vis­­sza­tér­je­nek a ka­ted­rá­ra. De ha né­me­lyik meg is ra­gad va­la­me­lyik mi­nisz­té­ri­um­ban vagy ép­pen a Fe­hér Ház va­la­me­lyik cso­port­já­nál, ak­kor sincs okunk fel­té­te­lez­ni, hogy a ku­ta­tó­ként vagy ok­ta­tó­ként el­töl­tött évek, év­ti­ze­dek nyom­ta­la­nul el­múl­nak. Sőt, a pro­fi szak­ér­tők, akik eset­leg egész éle­tü­ket kor­mány­hi­va­tal­ban töl­tik, ma­guk is öt-nyolc, vagy akár tíz évig vol­tak va­la­me­lyik (jobb­hí­rű) egye­tem hall­ga­tói. Condoleezza Rice pél­dá­ul – igaz­ga­tó­ta­ná­csi tag­sá­gai és ta­nács­adói mel­lék­ál­lá­sai mel­lett – a Stanford egye­tem po­li­to­ló­gi­ai tan­szé­kén ta­ní­tott nem­zet­kö­zi kap­cso­la­to­kat, de sok kül­po­li­ti­kai szak­ér­tőt adott Wa­shing­ton­nak a chicagói egye­tem és a baltimore-i Johns Hopkins University is. Az ame­ri­kai kül­po­li­ti­ka szür­ke hát­or­szá­ga min­de­nek­előtt aka­dé­mi­ai hát­or­szág. Olyan prag­ma­ti­kus, ám az el­mé­let­től sem ide­gen­ke­dő szak­ér­tők al­kot­ják, akik igen­is so­kat tud­nak a vi­lág­ról – ha a vi­lá­got min­dig sa­ját szo­ci­a­li­zá­ci­ó­juk sok­di­opt­ri­ás szem­üve­gén ke­resz­tül né­zik is.
Még­is, mi a je­len­tő­sé­ge an­nak, hogy az ame­ri­kai kül­po­li­ti­kai szak­ér­tők egye­te­mek­ről jön­nek? Mi­ni­má­li­san, ró­luk alig­ha fel­té­te­lez­het­jük, hogy akár egy pil­la­na­tig is ko­mo­lyan ve­szik a pro­pa­gan­da-gé­pe­zet ál­tal suly­kolt le­egy­sze­rű­sí­té­se­ket. Ám ér­de­kes egy­be­esé­sek­re buk­kan­ha­tunk, ha fel­tár­juk, mit is ta­nul­tak-ta­ní­tot­tak ezek a szak­ér­tők egye­te­mi esz­ten­de­ik so­rán. A je­len­leg po­zí­ci­ó­ban lé­vő ge­ne­rá­ció re­pub­li­ká­nu­sai a neo­re­a­lis­ta is­ko­lán nőt­tek fel, jó­részt en­nek gya­kor­la­ti vagy el­mé­le­ti mű­ve­lői. A neo­re­a­liz­mus a nem­zet­kö­zi rend­szert a ra­ci­o­ná­lis dön­té­sek el­mé­le­té­nek se­gít­sé­gé­vel mo­del­lá­ló irány­zat, amely a rend­szer fo­lya­ma­ta­it a re­la­tív erő­vi­szony­ok, a stra­té­gi­ai ér­de­kek és az egyes ál­la­mok ál­tal el­fog­lalt po­zí­ci­ók alap­ján ér­tel­me­zi. Az is­ko­la egyik nyolc­va­nas évek­ben meg­ala­po­zott mo­dell­je pe­dig, ame­lyet ha­ta­lom-át­adá­si el­mé­let­ként is­mer­nek, ki­vá­ló­an le­ír­ja a vi­lág je­len­le­gi hely­ze­tét. Kép­zel­jük ma­gun­kat te­hát egy kis idő­re az ame­ri­kai kül­ügy­mi­nisz­té­ri­um elem­ző­i­nek he­lyé­be, és gon­dol­juk el, mi­lyen a vi­lág az ő sze­mük­kel néz­ve.
A ha­ta­lom-át­adá­si el­mé­let fon­tos axi­ó­má­ja, hogy a nem­zet­kö­zi rend­szer­ben rit­kák és rö­vi­dek az ún. he­ge­món pil­la­na­tok, az­az ami­kor egy ál­lam ké­pes aka­ra­tát akár a rend­szer egé­szé­re rá­kény­sze­rí­te­ni. Az ilyen mé­re­tű erő­fö­lény hos­­szú tá­von min­dig az ér­de­ke­ik­ben sér­tett töb­bi ál­lam ko­a­lí­ci­ó­ját hoz­za lét­re, ame­lyek kö­zött előbb-utóbb lesz­nek a he­ge­món­nál di­na­mi­ku­sab­ban nö­vek­vő, te­hát re­la­tív és ab­szo­lút ér­te­lem­ben egy­aránt emel­ke­dő or­szá­gok. Így az­tán a he­ge­món alig­ha te­het mást, mint­hogy fel­ké­szül ha­nyat­lá­sá­nak kor­szak­ára.
Kép­zel­jük most el, mit érez­het­nek az ame­ri­kai kül­po­li­ti­ka ter­ve­zői: ér­zé­ke­lik, hogy az Egye­sült Ál­la­mok egy olyan pil­la­na­tot él meg, amely – lé­vén vi­lág­tör­té­nel­mi pil­la­nat – tart­hat éve­kig vagy év­ti­ze­de­kig, de biz­to­san nem örök­ké. Mit te­het ek­kor a he­ge­món? A vá­lasz­hoz tud­nunk kell, hogy az el­mé­let sze­rint mi­nél na­gyobb a nem­zet­kö­zi rend­szer­ben a re­la­tív erő­fö­lény, an­nál ki­sebb a rend­szer nor­má­i­nak és ha­tal­mi struk­tú­rá­já­nak – akár erő­sza­kos – meg­vál­toz­ta­tá­sá­val já­ró költ­ség. Az­az: mi­nél erő­seb­bek va­gyunk, an­nál kön­­nyeb­ben csap­ha­tunk oda.

Az ame­ri­kai kül­po­li­ti­ka szür­ke hát­or­szá­ga min­de­nek­előtt aka­dé­mi­ai hát­or­szág. Olyan prag­ma­ti­kus, ám az el­mé­let­től sem ide­gen­ke­dő szak­ér­tők al­kot­ják, akik igen­is so­kat tud­nak a vi­lág­ról

Eb­ből az a be­lá­tás kö­vet­ke­zik, hogy – mi­vel erő­fö­lé­nyünk vár­ha­tó­an csök­ken­ni fog – so­ha jobb pil­la­nat, mint most le­súj­ta­ni mind­azok­ra, akik a jö­vő­ben gon­do­kat okoz­hat­ná­nak ne­künk. Ha ki­ik­tat­juk a fő baj­ke­ve­rő­ket, utóbb, ami­kor már ne­he­zeb­ben jár­hat­nánk el (akár nem­zet­kö­zi fel­ha­tal­ma­zás­sal, bár­mit is je­lent­sen ez), nem kell költ­sé­ges há­bo­rú­kat vi­sel­nünk. Ül­he­tünk jó­in­du­la­tú­an az ENSZ-ben, még­hoz­zá ab­ban a biz­tos tu­dat­ban, hogy múlt­bé­li sér­tő­dé­sek­nél ak­kor majd a töb­bi ál­lam szá­má­ra is je­len­tő­sebb lesz a pil­la­nat­nyi ér­dek. A dip­lo­ma­ta min­dig megbocsájt – ha ér­de­ke úgy dik­tál­ja.
Így már ko­ránt­sem meg­le­pő, hogy az Egye­sült Ál­la­mok szin­te sor­ra ve­szi az ál­la­mo­kat és nem-ál­la­mi szer­ve­ze­te­ket, ame­lyek ha nem ma, hát két vagy há­rom év­ti­zed múl­va bor­sot tör­het­né­nek or­ra alá. Az el­len­fe­lek meg­vá­lasz­tá­sát nem a köz­vet­len fe­nye­ge­tés ve­zér­li, ha­nem a po­ten­ci­á­lis ve­szély, ame­lyet a kö­ze­li jö­vő­ben je­lent­het­nek. A gonosz ten­ge­lye nem más, mint a há­rom leg­je­len­tő­sebb ve­szély­for­rás: két ál­lam, Irak és Irán, amely fe­nye­get­he­ti a stra­té­gi­ai fon­tos­sá­gú olaj­ter­me­lést a Per­zsa-öböl­ben, de tu­laj­don­kép­pen már az­zal is sok gon­dot okoz­hat, ha egy­sze­rű­en nem haj­lan­dó ola­jat el­ad­ni az Egye­sült Ál­la­mok­nak mond­juk har­minc év múl­va; il­let­ve a lunatikus Nagy­ve­ze­tők ál­tal di­ri­gált (majd­nem-)atom­ha­ta­lom Észak-Ko­rea.
Az ag­gó­dó he­ge­món két­ség­beesett élet­biz­to­sí­tá­si kí­sér­le­te­i­nek ugyan­ak­kor po­zi­tív ho­za­dé­ka is van. Alig­ha ké­tel­ked­he­tünk ab­ban, hon­nan ér­ke­zett a su­gal­lat, amely­nek ha­tá­sá­ra Musharraf pa­kisz­tá­ni el­nök egy­szer­re fel­aján­lot­ta In­dia hin­du na­ci­o­na­lis­ta mi­nisz­ter­el­nök­ének, hogy itt az idő meg­egyez­ni Kas­mír­ról, va­la­mint, ha ő is úgy gon­dol­ja, ép­pen a ki tud­ja hány év­nyi GDP árán ki­fej­lesz­tett nuk­le­á­ris ka­pa­ci­tást is le le­het­ne sze­rel­ni. És azt sem kell Ariel Sharon hir­te­len meg­vi­lá­go­so­dá­sá­nak be­tud­nunk, hogy pa­lesz­tin po­li­ti­kai fog­lyok hagy­hat­ják el a bör­tö­nö­ket, iz­ra­e­li ka­to­nák vo­nul­nak ki a meg­szállt te­rü­le­tek­ről és egy­szer­re ko­mo­lyan kez­dik ven­ni az új iz­ra­e­li te­le­pü­lé­sek épí­té­sé­nek be­szün­te­té­sé­ről szó­ló ha­tá­ro­za­to­kat. Az Egye­sült Ál­la­mok azon van, hogy a vi­lá­got biz­ton­sá­go­sab­bá te­gye szu­per­ha­tal­mi in­di­án nya­ra ide­jé­re, ami­kor ez vi­szony­lag a leg­könnyebb­nek tű­nik. Az, hogy az esz­kö­zök és a ma­ga­biz­tos­ság Eu­ró­pá­nak tet­szik-e (segítünk: nem iga­zán), már más kér­dés.
Min­den­ki ma­ga dönt­he­ti el, el­fo­gad­ja-e a mo­rá­lis komp­ro­misszu­mot. Né­hány kel­le­met­len nem­zet­kö­zi konf­lik­tust a kö­vet­ke­ző fél év­szá­zad­ban az­zal úsz­hat meg a vi­lág, hogy egy de­mok­ra­ti­kus nagy­ha­ta­lom a je­len­ben sa­ját meg­ala­po­zott vagy lég­ből ka­pott fó­bi­á­it kö­vet­ve ele­fán­tot ját­szik egy ha­tal­mas por­ce­lán­bolt­ban. Ám az ame­ri­kai kül­po­li­ti­ka mö­gött sem vi­lág­ural­mi tö­rek­vé­sek (Ge­or­ge Bush, mond­juk ki együtt, nem Adolf Hit­ler), sem a vi­lág fe­ke­té­re és fe­hér­re tör­té­nő fel­osz­tá­sá­nak kény­sze­ré­ből fa­ka­dó vá­gyak nem áll­nak. Épp el­len­ke­ző­leg: a re­ál­po­li­ti­ka ci­niz­mu­sá­nak va­gyunk szem­ta­núi. Saj­nos azon­ban van egy má­sik el­dön­tet­len kér­dés, amely­ről ed­dig nem volt szó: ko­ránt­sem biz­tos, hogy – még ha meg is köt­jük mo­rá­lis komp­ro­mis­­szu­ma­in­kat – az ele­fánt ké­pes lesz új­ra­ren­dez­ni a por­ce­lán­bol­tot. A csé­szék­nek ugyan­is – és itt meg­bi­csak­lik a ha­son­lat – na­gyon jó az em­lé­ke­ze­tük, és nem fognak ­fe­lej­te­ni.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”