OFFLINE | téma |
Gyurcsány Ferenc útja az üzlettől a hatalomig • A pojácaság és a debilség határa
„Hiszen erre én is képes vagyok!”
(2005. szeptember)
Egy esztendeje, hogy Gyurcsány Ferenc – barátainak: Fletó – a Magyar Köztársaság kormányának feje. Ez alkalomból jól rárontunk a baloldali miniszterelnökre, a magunk szokásosan elfogult módján ízekre szedjük személyiségét, politikáját, mely eljárásban nem rettenünk vissza a szövegkörnyezetükből kiemelt idézetek tendenciózus alkal-mazásától sem.

„És akkor, 92-ben úgy gondoltam, készen vagyok: miért másnak adjak tanácsot, hogyan kell ezt csinálni? Hiszen erre én is képes vagyok!” – indokolta 2003 decemberében Gyurcsány Ferenc a Mozgó Világban, hogy a pénzügyi tanácsadás műfaját mindössze 31 évesen miért váltotta saját üzleti karrierre. Aztán nem telt bele néhány év, és nevezett fiatalember megint úgy érezte: a vállalkozói lét, még ha többszörös milliárdossá tette is, túlságosan kis pálya számára. „Az üzlet egy idő után már nem nagyon kötött le, azt gondoltam, amit ebből megtanulhattam, az megvan” – nyilatkozta ugyancsak a baloldal házi folyóiratában.
S hogy mi jöhet még? „Forradalmár” a nyolcvanas évek végén már volt
– vö.: Kommunista Ifjúsági Szövetség –, az üzletet meg elunta; elhatározza hát, hogy körülnéz egy kicsit a közhatalom világában. Eleinte itt is tanácsadóként kezdi – hogy néhány éven belül, kihasználva a posztjára érdemtelenül került Medgyessy Péter csetlés-botlásait, majd szégyenteljes bukását, ügyes repülőrajttal megelőzve az akkor még Kovács Lászlóval súlyosbított pártvezetés által kiszemelt Kiss Pétert, a kormányfői székbe huppanjon.

Egy bohókás férfiú
Gyurcsány Ferenc ez idő szerint – éppen egy esztendeje – miniszterelnökösdit játszik hát, mígnem ezt is el nem unja, és ki tudja, milyen érdekesebb passzió után néz. Addig is, a Magyar Szocialista Párt választmányának, majd kongresszusi küldötteinek kegyelméből, a magyar Országgyűlés szűk többségének szavazatával édes hazánk kormányfőjeként kell tekintenünk erre a bohókás férfiúra, aki beiktatása után sürgősen nekilátott, hogy – miként mondani szokása – Magyarországból egy jó országot csináljon.
Mi pedig most már valószínűleg sohasem tudjuk meg, mit mulasztottunk azzal, hogy a haladó baloldal magyarországi pártja annak idején hagyta magát rábeszélni, hogy mégse a legsimább beszédű hazai politikus megnevezésre leginkább esélyes, egy tsz-elnökbe oltott minisztériumi hivatalnok bájával rendelkező Kiss Péter váltsa Medgyessy Pétert. Gyanítjuk: nem sokat vesztettünk. Az a sokak által sokféleképpen megénekelt baloldali érdekhálózat ugyanis, amely egy esztendeje történetesen Gyurcsány Ferencet engedte a kormányrúdhoz, minden bizonnyal Kiss Péter országlása esetén is élénk érdeklődéssel figyelte volna a politikus működését, és adandó alkalmakkor ugyanúgy benyújtotta volna a számlát, mint szimatunk szerint teszi ezt a hatályos miniszterelnöknek. Legfeljebb mindez kevesebb csinnadrattával, visszafogottabb bulvárszerepléssel történt volna – mert Kiss Pétert igazán nehéz volna elképzelni maratonfutás közben, úszósapkában és öltönyben (igaz, ez Gyurcsány esetében is erős határeset volt a pojácaság és debilség között), vagy éppen amint oldott légkörben lazul el mondjuk a Hajógyári-sziget alkalmi lakóinak mámoros társaságában.

Számszaki jártasság
Gyurcsány Ferenc azzal debütált a közéletben, hogy haladéktalanul átalakította a politikai szótárat. Még csak tanácsadó volt, amikor Medgyessy Péter szíves felhasználására kitalálta: a szocialista–liberális koalíció ne baloldali kormányként határozza meg önmagát, hanem nevezze magát nemzeti középnek. E szóösszetételt egyébként először Csurka István használta a rendszerváltás idején. A Kádár-korszak ünnepelt drámaírójából lett politikus (szerzőnk itt méltatlan oldalvágást kívánt elhelyezni a Magyar Igazság és Élet Pártja elnökének testén, amitől lapunk ünnepélyesen elhatárolódik – a szerk.) ezzel arra kívánt utalni, hogy a Magyar Demokrata Fórumnak ezen a fedőnéven kellene társulnia a rendes, népinemzeti szocikkal, és kívül rekeszteni a – juj! – kozmopolita elemeket a kormányból.
Amikor látták, hogy a nemzeti közép nem jött be, Gyurcsány – mert elolvasott, majd legott lefordíttatott egy könyvet a nemzetközi baloldali progresszió akkor éppen kurrens szerzőjétől, az angol Anthony Giddenstől – valamiféle harmadik utat kezdett emlegetni. Még mielőtt azonban körvonalazta volna, hogy mi a rossebet kell ezen a szóösszetételen érteni – mert hogy ne tévedjünk: a brit politikatudós a „third way”-t aligha a Szabó Dezső-i vagy Féja Géza-i értelemben használta – hősünk már tovább is lapozott a szótárban, és a polgári baloldal kifejezést dobta be a köztudatba.
Ez a halmozott identitászavar nem véletlen. Ha ugyanis a szómágián túl tüzetesebben szemügyre vesszük a Gyurcsány-kormány eddigi intézkedéseit, azt látjuk, hogy a miniszterelnök kétségtelen verbális leleményesége a gyakorlati lépésekben nemigen köszön vissza. A politikus ugyanis amellett, hogy kommunikációja ritkán lép túl az Orbán-kormánytól ellesett ötleteken (ilyen-olyan programok meghirdetése, telefonos kampány, stb.), úgy viselkedik, mint egy igyekvő főkönyvelő: lázas ügybuzgalommal old meg apró-cseprő ügyeket, kérdezi az emberek véleményét jelentéktelen kérdésekről, miközben láthatóan nem sok elképzelése van az általa irányított ország jövőjéről.
„Bár tudom, hogy sokak szerint ezzel lealacsonyítom a politika feladatát, mégis azt mondom: sokkal inkább üzleti tervezés, mintsem lánglelkű jobbítás szándékának kérdése” – nyilatkozta egy alkalommal a miniszterelnök, s ha valakinek, neki el kell hinnünk: konyít valamicskét az üzleti tervezéshez.
Csak persze az a kérdés, hogy miközben abban magunk is lelkes hívéül szegődünk, hogy a jobbítás lánglelkű szándéka önmagában egy összekarcolt Korda György-bakelitlemeznél is kevesebbet ér – egy ország irányításához elegendő-e a számszaki ügyekben való jártasság, avagy valami több is kell.

Letűnt keresztény középosztály
Mert ilyeneket mindig könnyű mondani, hogy: „A jobboldal ki akarja békíteni és egy akolba kívánja terelni az egyre izmosodó polgári közepet a letűnt keresztény nemzeti középosztályok maradékával, míg a baloldal a plebejus alsó osztályok képviseletét is vállalva a munka és a tőke történelmi kompromisszunmának megkötésére tesz kísérletet.” Vagy: „Ahhoz, hogy az emberi tőkébe intenzíven beruházó, az új típusú információs kirekesztéssel szemben fellépő állam létrejöhessen, a felül lévőknek le kell mondaniuk örökölt kiváltságaik jelentős részéről.” Aztán: „A polgári Magyarország nem polgári vízójával szemben egy szabad köztársaság igazságos társadalmának víziója áll. Több jog, több felelősség, több lehetőség.” És még egy: „Demokrácia és igazságosság: e két elv együttes érvényesítése különbözteti meg a kommunistáktól és a konzervatívoktól az MSZP-t.”
Amint azonban a Gyurcsány Ferenc által íróasztal mellett megszövegezett (és a Népszabadságban 1998 után rendre közzétett) kiáltványok elvi mondanivalóját a gyakorlatba is át kellene ültetni, rögvest hibádzik a dolog. Mert hogy a kormányrúd mellett azonnal szembesül az ember a miniszterelnöki tevékenység megannyi korlátaival, hogy kapásból csak hármat említsünk: a rendelkezésre álló anyagi eszközök csekély voltával ­ (magyarul: kevés a pénz), a koalíciós párt által támasztott feltételekkel, s nem utolsósorban a saját tábor rakoncátlankodásával.
A saját tábor megrendszabályozásához pedig a miniszterelnök az első adandó alkalommal a szocialisták szempontjából kudarcos köztársaságielnök-választás utáni rendkívüli kongresszuson hozzáfogott.
Amit pedig mondott, azt nem tették zsebre a küldöttek: „Nem fogok arra hivatkozni, hogy mit akartok ti, megyei elnök barátaim. Nem! Azt fogom mondani, hogy mit akarunk mi, mi kell ahhoz, hogy győzzünk, melyikünknek mi a dolga, kitől mit várok és mikorra. Nem fogok félni megvívni a konfliktusokat. Hangos emberek, helyi erős emberek el kell hogy fogadják: közös pártban vagyunk, amelyet az Országos Választási Bizottság és az elnökség vezet, ahol a politikai ügyeket demokratikusan meg lehet vitatni, de a végrehajtás nem vitát, hanem cselekvést igényel. Ha az OVB dönt, nem fogom megkérdezni a barátaimat sem, akiknek sokat köszönhetek ebben a pártban, hogy egyetértenek-e vele. Azt fogom mondani, hogy hajtsd végre, és gyere vissza két nap múlva, hogy készen vagy.”
Roma locuta, causa finita. Magyarul, szabad fordításban: mindenkinek pofa be!

- Zs. Zs. -


Kapcsolódó letölthető archív fájlok:
UFi 2005. szeptember (1130 kbyte)


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

  #6: _highlander (2005. -0. 9-. 30: 0)  

Kiskoma, ha önálló nem vagy, legalább légy becsületes: írd be szépen, hogy Gavra Gábor hirszerzo.hu-n megjelent cikket kopiztad be.

  
  Válaszok struktúrája


  #5: _209d (2005. -0. 9-. 29: 2)  

A jobbos gerillamarketing és a nyikorgó szélkakas
Fidesz-igen Románia EU-felvételére


2005. szeptember 28.

A harcias és felelőtlen „nemzetpolitikai” szólamok pufogtatása – mint az elmúlt másfél évtizedben a radikális liberalizmustól a nemzeti szabadelvűségen át az „európai néppártiságig” annyi minden – nem több a Fidesz számára, mint bármikor bevethető és szükség esetén gyorsan elfelejthető show-elem.




Magyarok, Erdély sorsa a kezetekben van! – ezzel a szöveggel hullott 386 darab röpcédula az országgyűlési ülésteremben a képviselőkre hétfőn, amikor a T. Ház Románia és Bulgária uniós csatlakozási szerződésének ratifikálásáról döntött. Ugyanekkor Ne legyetek hazaárulók! feliratú transzparenst feszített ki az ülésterem karzatán Novák Előd, a Jobbik Magyarországért Mozgalom főszervezője.

Az akcióról kiadott Jobbik-közlemény szerint Novák és társai célja az volt, hogy „a Románia uniós csatlakozási szerződésével kapcsolatos szavazáskor felhívják a figyelmet a történelmi lehetőségre: Székelyföld autonómiájának biztosítására.”



A közlemény sajnálattal állapítja meg, hogy „a Fidesz a kormánypártokkal karöltve cserbenhagyta az erdélyi magyarságot”, amikor képviselői pontosan fele igent mondott a ratifikálásra, másik fele pedig nem vett részt a szavazáson.

*

Románia uniós csatlakozásának országgyűlési támogatása nem csupán a Jobbik szemét csípte. A két évvel ezelőtt aktív Fidesz-támogatással életre hívott Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottsága két nappal a parlamenti határozat előtt Orbán Viktor Fidesz-elnöknek és Áder János frakcióvezetőnek címzett nyílt levelében kifejtette:

„A Székelyföld területi autonómiájáért végzett munkánk, amely iránti támogatásukat Önök is kifejezték, olyan szakaszba érkezett, amikor a legfontosabb lépést a budapesti képviselők szavazata jelenti. (…) Az erdélyi magyarság, a székelység létérdeke, hogy Románia mielőbb csatlakozzon az Európai Unióhoz, a csatlakozást azonban csakis akkor lehet támogatni, ha előzőleg Székelyföld (…) elnyeri autonómiáját! A Székely Nemzeti Tanács nevében arra kérjük a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség Országgyűlési Képviselőcsoportját (…), addig ne szavazza meg a Románia EU-csatlakozási szerződésének kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot, amíg Székelyföld autonóm közigazgatási régiót (…) törvény által létre nem hozzák!”

Néhány nappal a szavazás előtt a magyar országgyűlési képviselőkhöz intézett felhívásában Szász Jenő, a 2004-ben szintén Fidesz-támogatással létrehozott erdélyi Magyar Polgári Szövetség elnöke ugyancsak könyörgőre fogta a dolgot.

„Románia EU csatlakozása kétségtelenül érdeke a romániai magyarságnak is (…) Ugyanakkor (…) felhívjuk a figyelmüket arra, hogy szakértők és elemzők egybehangzó véleménye szerint (?!) a [Székelyföld autonómiáját törvénybe foglaló] tervezeteket jobb eséllyel lehet elfogadtatni Romániával a csatlakozási folyamat lezárulása előtt.

Tájékoztatni szeretnénk önöket arról is, hogy egy nemrég készült felmérés szerint a székelyföldiek döntő többsége fontosabbnak, előbbrevalónak tartja a területi autonómia kivívását, mint az ország EU-csatlakozását.

Mindezeket figyelembe véve arra kérjük önöket, hogy ne támogassák feltétel nélkül Románia EU-csatlakozását. Ha szem előtt tartják a romániai magyar közösség alapvető érdekeit, akkor csak azután ratifikálják a csatlakozási szerződést, miután Románia parlamentje elfogadta az autonómia-statútumokat.”

A szavazás előtti napokban tehát a Fidesz egykori határon túli szövetségesei éppúgy a román EU-csatlakozással szembeni vétóért lobbiztak tegnapi patrónusaiknál, mint ahogy a médianyilvánosságot az utóbbi hetekben homofób és kínai-ellenes üzeneteinek célba juttatására rendkívül kreatívan használó Jobbik. De a csatlakozás és a székelyföldi autonómia közötti árukapcsolás ötlete nem Szász vagy a Jobbik-vezérkar fejéből pattant ki.

*

„Romániában a demokrácia jelenleg nincs olyan szinten, hogy beléphessen az unióba” – hangzott el alig egy évvel ezelőtt a tusnádfürdői nyári szabadegyetem egyik előadásán. A Gondola című Fidesz-közeli portál beszámolója szerint a szónok rögvest hozzátette: az autonómia megadása lesz a román demokrácia igazi fokmérője, ám az előadó szerint „az autonómiát nem lehet az RMDSZ kiegyezésre törekvő politikájával elérni”, mivel „az autonómia nem jön magától, azt ki kell erőszakolni, ki kell követelni”. „Történelmi és vissza nem térő lehetőség Románia uniós csatlakozásának idején kiharcolni az autonómiát” – folytatódott a gondolatmenet.

A fentieket az egy évvel ezelőtti Orbán Viktortól idéztük, akinek 2004. nyári álláspontja Románia EU-felvételével kapcsolatban szinte szó szerint megegyezik a Jobbik és a Székely Nemzeti Tanács mostani reklamációjával. Csak utóbbiak nem használják a „kierőszakolni” kifejezést, amely egy éve elhagyta a Tusnádfürdőn rendszerint furcsán viselkedő Fidesz-elnök ajkait.

Az aggasztóan rövid emlékezetű magyar nyilvánosság pedig – mint már annyiszor – ezúttal is egérutat kínált volna a saját erdélyi törzsközönsége előtt kierőszakolt autonómiáról handabandázó, nyugat-európai konzervatív elvbarátai előtt azonban felelős pártvezetőnek mutatkozó Orbánnak a csapdahelyzetből. Hogy a Fidesz mégis színvallásra kényszerült Románia EU-felvétele kérdésében, az kizárólag a Jobbik színeiben politizáló Körömi Attila ex-fideszes független képviselőnek köszönhető.

Körömi felvetésére döntött úgy az Országgyűlés elnöke, hogy a Ház nem egyszerű, hanem kétharmados többséggel szavazhat a román és bolgár csatlakozási szerződés ratifikálásáról. A kérdés eldöntése így – mint a Jobbik elnökének vasárnapi közleménye rámutatott – „az ellenzék kezébe” került; másképp fogalmazva: a Fidesz csak úgy mondhatott volna nemet a csatakozásra, hogy az Unió bővítésének megakadályozásával jelentős európai botrányt kavar.



*

„Orbán Gyurcsányt és Bukarestet választotta a székelyekkel szemben - Elvált a szar a víztől” – kommentálta az esetet a kettősállampolgárság-párti kampány szervezőihez közel álló kuruc.hu című oldal Duray Miklós felvidéki orbánista politikus tavalyi ízléses megnyilvánulását parafrazálva. Más kérdés, hogy Duray feltehetőleg álmában sem gondolta volna, hogy álmai magyar miniszterelnöke ilyen hamar a szar-víz-front másik oldalán találhatja magát.

Pedig csak annyi derült ki hétfőn, hogy a harcias és felelőtlen „nemzetpolitikai” szólamok pufogtatása – mint az elmúlt másfél évtizedben a radikális liberalizmustól a nemzeti szabadelvűségen át az „európai néppártiságig” annyi minden – nem több a Fidesz számára, mint bármikor bevethető és szükség esetén gyorsan elfelejthető show-elem. Ha másban nem is, az Orbánékra aggatott „dumaellenzék” minősítésben és a Fidesz „nemzetpolitikáját” színjátéknak nevező megállapításban alighanem egyetérthetünk a vezető ellenzéki párt jobboldali bírálóival.


  
  Válaszok struktúrája


  #4: _repanyul (2005. -0. 9-. 21: 1)  

"en" "ezt" "nem" "ertem" "vazze" "gekko". "mi" "az," "h" "kiegyenesednek" "az" "utodok" "vonalai"?????
"KR"

  
  Válaszok struktúrája


  #3: _highlander (2005. -0. 9-. 21: 1)  

Világosabban, ha lehetne. És idézőjelek nélkül, ha kérhetném.

  
  Válaszok struktúrája


  #2: _nemovi (2005. -0. 9-. 21: 0)  

... az effajta "UFIs" népbutításban és gyűlületkeltésben már nagyon sok részem volt. Igazából csak "Rákosi elvtárs" óta, mert még "fiatal" vagyok, de "élveztem" a háború borzalmait, '56 káoszát (a mai "kölykök" mindent tisztán látnak), a "rendszerváltást", meg a szervezetek szervezetének (UFI-szülők) metamorfózisait is. Ha ilyen gondolkodású (másokat lenéző és semmibevevő, gyűlölködő, hamis állításokkal befolyást szerző....) utódaink lehetnek, akkor inkább egy "cigányország" legyünk, mert ott "Magyarországnak" tényleg vége lesz, de kiegyenesednek utódaink vonalai...

  
  Válaszok struktúrája


Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”