OFFLINE | puncs |
Szépség a bomlásban
(2005. október)
Nem kell egy Hamvas Bélának lenni ahhoz, hogy a magyar lélek és a szőlő között fennálló misztikus kapcsolatot rögvest felfedezzük. És ehhez még csak alkoholistának sem kell lenni. Elég résztvenni egy zsongító szüreten.

Beavatásom az ősi családi birtokon kezdődött, amelynek kőkemény talaja bármiféle mezőgazdasági művelésre alkalmatlan. E kopár sziken vert gyökeret a Mathiász János nemesítette Ezeréves Magyarország Emléke, a mester első sikeres hibridjeinek egyike. Ezt követték az olyan sikertörténetek, mint a Mathiász János Diadala, a Mathiász Jánosné Muskotály, a Bem Tábornok és a Darányi Ignác, sőt, maga Szauter Gusztávné is kapott szőlőfajtát. Sajnos a Földművelésügyi Minisztérium árkádja alá szobrott büsztje nem tudhat arról, hogy a kertészeti egyetem szőlőművelési szaktekintélyei szerint a Chasselas Queen Viktória White és a Calabriai fehér fajták keresztezéséből létrehozott Ezerévesnek „vastag bogyóhéja rágós, magjai nagyok, kellemetlenek a fogyasztásnál. A termesztésből e tulajdonságok miatt szorult ki”. Szorult a rossebet.
Nagyapánk a megrontott aradi Hegyalja alól származik, számára a szőlő életkérdés. Az Ezeréves Magyarország is. Úgyhogy ha jött az október, mostuk az üvegballont, csattogtak a metszőollók, cuppogtak a hordók. Ha megvolt a betakarítás (a tőkék számát tekintve: másfél-két óra után), odatelepedtünk a garázs elé válogatni a szőlőt. Ez volt a legjobb része a szüretnek. Előkerültek a régi történetek arról, hogy dédapánk mire is kapott két vitézségi nagyezüstöt (mert mesterlövész volt és lelőtt valami rác nagykutyát a nagy háború első napjaiban) és hogy mekkora maflást tudott adni, ha valami nem tetszett a gyerekeinél (nagyot, mert a második nagyezüst után kiképző lett). Volt, hogy megjelent egy távoli rokon, ősöregen, kicsi mandarinarccal. Pali bácsinak a háború előtt taxivállalata volt Bukarestben, úgyhogy első kézből származó információim lettek arról, hogy milyen az, amikor Stirbey herceg ordítva rókázik a hátsó ülésen. Utána pedig jött a darálás, préselés, és hát a must, a must. A gyerekkor nagy öröme és veszedelme.
A bort szigorúan házi fogyasztásra szánták: nagyapánknak nem is kellett annál nagyobb elégtétel, minthogy a román határőr kérdésére ártatlanul csak annyit mondjon: „Ez, kérem, egy kis kóstoló a hazaiaknak az Ezeréves Magyarország Emlékéből”. És ő tényleg nagyon ártalmatlanul tud nézni.
A legemlékezetesebb szüreteim azonban – hol másutt – a Balatonra néző lankákon zajlottak. A helyet nem árulom el, nekem is van szívem. Az egész tájék legcsászárabb kilátása volt a miénk, Füredtől Fonyódig. A háziaknak többször kedvesen meg is említettem, hogy szép ez a présház, államosítani fogjuk, aztán meg privatizálom. Így, ebben a sorrendben, fordítva hülyeség lenne. Édesen göcögtek. Parádés vendéglátásban volt részünk mindig. R. szülei számára az volt a pihenés, ha süthettek-főzhettek lányuk negyven-ötven ingyenélő barátja/ismerőse számára. És a tetejébe: jót. Mindig sütött a nap, dongtak a darazsak. A szőlősorok közti bújócska, a délelőtti melegben lekerülő pulóverek, a világmegváltó eszmefuttatások miatt olyan lett a nap, mint egy erotikusan túlfűtött Jane Austen-regény. Ahol rettentő barkós alakok sétálnak szívük hölgyével a zegzugos sövények között, francia irodalomról beszélgetnek és a végén alaposat kuffantanak. Néhány gyakorlott szőlőmunkás vélhetően egy délelőtt leszedte volna azt, amivel mi egy egész napot töketlenkedtünk, de az Úristen azokat a napokat jókedvében gondolta el. Préselni nem kellett, megtették azt a kombinátban. Ha nem húztuk el sötétedésig, lementünk a partra, az elhagyott strandra és néztük a vizet. Fent a hegyen közben rotyogott a bográcsban a gulyás, pukkantak a dugók, a dj pedig bekészítette kedvenc válogatáskaziját (kilencvenes évek, az olyan régen volt, kedves gyerekek, hogy az mp3-lejátszó licence még egy nagyon nagy üvegezett felhőkarcoló nagyon vastag páncélszekrényében pihent). Utána megmutattuk, hogy a rákkendroll él. Ha meg nem, akkor jött az eső, és a kintfelejtett gulyás megbuggyant. Az érdeklődőknek szívesen elárulom, hogy milyen feladat elásni húsz liter bugyborékoló csirkét a Balaton-felvidék kőzetébe. Nehéz.
Másnap volt korai kelés, hogy elérjük a vonatot, csillagos égbolt, nehéz fej.
Ha még a környéken járok, gyakran felnézek a szőlőhegyre, arrafelé, ahol Cs. Szabó László szerint a falvaknak olyan nevük van, mint egy török szpáhi őrjáratnak: Akali, Dörgicse, Vászoly. (Udvari? Kiliántelep? – a szerk.) A tetőn mindig süt a nap, kifakult a pad, csendülnek a poharak. Soma bácsi koccintani hív és megbeszéljük, hogy a darázsfészket most már tényleg ki kéne füstölni a veranda felett, Klára néni szemrehányón jegyzi meg, hogy rég jártam feléjük. Hát, rég.

- R. R. -


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”