OFFLINE | téma |
Kis magyar aranyláz
Pályázzatok, pályázatok!
(2004. október)
Kez­det­ben volt a si­ma pá­lyá­za­ti adat­lap, ami­nek a ki­töl­té­sé­hez elég volt egy ká­vé­fő­ző-ke­ze­lői tan­fo­lyam el­vég­zé­se is. Fel­té­ve, ha az il­le­tő tud­ta, hogy a „In­do­kolt­ság” rub­ri­ká­ba be kel­lett ír­ni a „Vál­la­la­tunk el­en­ged­he­tet­len mo­der­ni­zá­ci­ó­ja szem­pont­já­ból ki­emel­ke­dő­en fontos…” fel­üté­sű mon­da­tot.

A töb­bi meg a te­le­fo­non, a ko­ma­sá­gon, meg a kö­zös ivá­sza­to­kon mú­lott. „In­téz­zé­tek el má’ Pis­ti­kém!” És Pis­ti­kém ál­ta­lá­ban el­in­téz­te. Az­tán szép las­san a tár­sa­dal­mi be­ren­dez­ke­dés­sel együtt ez is meg­vál­to­zott. A pá­lyá­za­ti rend­szer EU-komform lett. Lo­gi­kai há­ló­val, tendereztetéssel és ter­mé­sze­te­sen senior pro­ject managerrel.

A pá­lyá­zat­írók arany­ko­ra
1998 tá­ján je­len­tek meg elő­ször Ma­gyar­or­szá­gon azok a pá­lyá­za­tok, ame­lyek már az EU-s min­ták alap­ján ír­tak ki. Ezek­re elő­ször csak olyan multicégek je­lent­kez­tek, ame­lyek ren­del­kez­tek meg­fe­le­lő bel­ső erő­for­rás­ok­kal. Aki­nek nem volt ilyen ta­pasz­ta­la­ta, az a har­ma­dik vagy ne­gye­dik ke­reszt­hi­vat­ko­zás és cél­cso­port meg­ne­ve­zés után fel­ad­ta. Nem sok­kal ké­sőbb né­hány ko­ráb­ban te­rü­let­fej­lesz­tés­sel fog­lal­ko­zó cég, jó­részt ön­kor­mány­za­ti meg­ke­re­sés­re be­le­vá­gott a pá­lyá­zat­írás­ba, ek­kor nyíl­tak meg iga­zán a ko­mo­lyabb elő­csat­la­ko­zá­si ala­pok (Phare, Sapard, Ispa) is. A pá­lyá­za­ti bő­ség­sza­rut a 2001-ben el­in­dí­tott Szé­che­nyi Terv is to­vább nö­vel­te. Ek­kor­ra már több tíz­mil­li­árd fo­rint volt ab­ban a kép­ze­let­be­li mé­zes csu­por­ban, amely­be ha va­la­ki ügye­sen nyúlt be­le, már le­he­tett te­lep­he­lyet bő­ví­te­ni, teleházat épí­te­ni, fő­te­ret kö­vez­ni, szenny- és gyógy­vi­zez­ni, bicikliutazni, környezetvédni. (Ezek­re pél­dá­kat ter­mé­sze­te­ses in­kább vi­dé­ki ol­va­só­ink tud­nak mon­da­ni.)
Meg­ér­kez­tek hát az EU-s és költ­ség­ve­té­si pén­zek, ter­jed­tek a sikersztorik és egy­re na­gyobb ke­res­let lett pá­lyá­zat­írók­ra. Pá­lyáz­ni akar­tak a gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­go­kon kí­vül, ön­kor­mány­zat­ok, non-pro­fit szer­ve­ze­tek, ala­pít­vá­nyok, kht-k, stb-k. „Arany­idők!” – jel­le­mez­te a kor­sza­kot egy la­punk­nak nyi­lat­ko­zó pá­lyá­zat­író cég ve­ze­tő­je. A pá­lyá­zat­írá­si dí­jak mel­lett a si­ker­dí­jak is az egek­ben jár­tak; akár a pá­lyá­za­ti ös­­szeg 8-10 szá­za­lé­kát is el­ér­ték. Az­tán az arany­idők aranyifjairól, a pá­lyá­zat­írók­ról is el­ter­jed­tek a sikersztorik, ko­ráb­bi bi­cik­lis egye­te­mis­ta, aki MX8-as Maz­dá­val csa­jo­zik, a za­vart te­kin­te­tű hi­va­tal­nok ha­ver, aki­nek az Armani öl­töny egye­ne­sí­tet­te ki a ge­rinc­fer­dü­lé­sét. Ki­tört hát az arany­láz. 2002–2003-ban vég­zős böl­csé­szek, le­épí­tett bü­rok­ra­ták, ter­hes anyák, ál­rend­őrök nem is akar­tak má­sok len­ni egy idő­ben csak pá­lyá­zat­írók. Per­sze ezt a lel­ke­se­dést fű­töt­ték olyan hí­vó­sza­vak a mé­di­á­ban, mint „meg­nyí­ló brüs­­sze­li ala­pok”, „nö­vek­vő EU-források” vagy „Phare CBC tá­mo­ga­tás”. Pénz, ha­ta­lom, csil­lo­gás, pá­lyá­zat­írás – tar­tot­ta a mon­dás. De a kí­ná­lat ha­mar meg­ha­lad­ta a ke­res­le­tet, és a ta­nács­adói jö­ve­del­mek a fe­lé­re, har­ma­dá­ra es­tek vis­­sza.

Professzionalizálódás
A benn­fen­te­sek sze­rint mos­tan­ra már túl is va­gyunk a te­tő­zé­sen, ami az idei év el­ső fe­le volt. Je­len­leg mint­egy 2500-3000 cég fog­lal­ko­zik Ma­gyar­or­szá­gon va­la­mi­lyen szin­ten pá­lyá­zat­írás­sal. A na­gyob­bak, akik 2000–2001-ben kezd­ték, kap­cso­la­ta­ik és re­fe­ren­ci­ák ré­vén fenn­ma­rad­tak, és meg­ala­kí­tot­ták sa­ját cé­hü­ket a PÁTOSZ-t, a Pá­lyá­zat­írók és Ta­nács­adók Or­szá­gos Szö­vet­sé­gét. A töb­bi­ek kö­zül pe­dig so­kan to­vább­áll­tak, és egy má­sik TEÁOR szám alatt pró­bál­nak most sze­ren­csét.
A pá­lyá­zat­írás is ki­bő­vült. Most már nem elég csak meg­ír­ni a pá­lyá­za­tot, ha­nem, iga­zod­va a ki­írt pá­lyá­za­tok­hoz, szük­ség van a pro­jekt tel­jes fel­ügye­le­té­re, a ri­por­tok írá­sá­ra és a köz­be­szer­zé­sek le­bo­nyo­lí­tá­sá­ra. Ez an­nál is in­kább fon­tos, mert ha nincs pon­tos el­szá­mo­lás Brüs­­szel fe­lé, ak­kor a pá­lyá­zók nem jut­hat­nak az el­nyert tá­mo­ga­tás­hoz, hi­szen ezek a pá­lyá­za­tok mind utó­fi­nan­szí­ro­zá­sú­ak.

A pá­lyá­za­tok ma­guk
Az idei pá­lyá­za­tok túl­nyo­mó több­sé­ge EU-s pá­lyá­zat. Ezek­nek a kiírása, az oda­íté­lé­se és el­bí­rá­lá­sa a kö­vet­ke­ző­kép­pen tör­té­nik.
Ma­gyar­or­szág a csat­la­ko­zás ide­jén öt pri­o­ri­tást fo­gal­ma­zott meg, amit EU-s pén­zek­ből kí­ván tá­mo­gat­ni. Ezek a kö­vet­ke­ző, úgy­ne­ve­zett ope­ra­tív prog­ra­mok: ag­rár- és vi­dék­fej­lesz­tés (AVOP), re­gi­o­ná­lis fej­lesz­tés (ROP), gaz­da­ság­fej­lesz­tés (GVOP), hu­mán­erő­for­rás-fej­lesz­tés (HEFOP), kör­nye­zet- és inf­rast­ruk­tú­ra-fej­lesz­tés (KIOP). Eze­ket a cé­lo­kat Brüs­­szel­ben jó­vá­hagy­ták, majd ezek után Ma­gyar­or­szá­gon lét­re­hoz­tak öt Irá­nyí­tó Ha­tó­sá­got (IH). Brüs­­szel­ben eze­ket a ha­tó­sá­go­kat akk­re­di­tál­ták. Ezt kö­ve­tő­en kap­ták meg a jo­go­sít­ványt ar­ra, hogy ki­ír­ják a pá­lyá­za­to­kat, el­bí­rál­ják azo­kat, és el­len­őriz­zék a vég­re­haj­tá­su­kat. Brüs­­szel pe­dig fel­ügye­li a sza­bály­sze­rű mű­kö­dé­sü­ket.

Itt­hon bí­rál­nak
Így ezek­nek a prog­ra­mok­nak a sza­bály­sze­rű mű­kö­dé­se ese­tén a tel­jes le­bo­nyo­lí­tás ma­gyar kéz­ben van. Ma­gyar nyel­ven ír­ják ki őket, és ma­gyar nyel­ven is kell be­ad­ni eze­ket. Nem igaz te­hát, hogy Brüs­­szel­ben bí­rál­ják el az EU-s pá­lyá­za­to­kat. Ezért, ha va­la­me­lyik pá­lyá­zat­író cég az­zal rek­lá­moz­za ma­gát, hogy Brüsz­­szel­ben is van iro­dá­juk, nyu­god­tan fel­vi­lá­go­sít­hat­juk őket, hogy ez ré­szük­ről fe­les­le­ges pénz­ki­do­bás. Mert itt­hon ír­ják ki és bí­rál­ják el a ha­zánk­ra vo­nat­ko­zó pá­lyá­za­to­kat.
De ha en­­nyi­re ma­gyar az EU-s pá­lyá­zat, ak­kor men­­nyi­re ér­vé­nye­sül a hungaricumnak szá­mí­tó ne­po­tiz­mus az el­bí­rá­lás­ban? La­punk meg­bíz­ha­tó for­rás­ból úgy ér­te­sült, hogy na­pon­ta akár több tu­cat te­le­font is kap­nak az IH-ban dol­go­zó egyes szak­em­be­rek po­li­ti­ku­sok­tól, ön­je­lölt lobbistáktól, kó­bor­lo­va­gok­tól és jö­ven­dő­mon­dók­tól. Nem vé­let­len ez a sür­gés-for­gás, hi­szen várt vagy nem várt si­ker je­len­tős te­kin­télyt ad­hat a „lobbistának”.
Brüs­­szel azon­ban szi­go­rú­an el­len­őr­zi a pá­lyáz­ta­tá­si fo­lya­ma­tot, ami jó hír, hi­szen így ta­lán van rá esély hogy a bí­rá­ló bi­zott­ság el­len tud­jon áll­ni a tel­jes po­li­ti­kai nyo­más­nak. Ezt erő­sí­tik azok a név nél­kül nyi­lat­ko­zó pá­lyá­zat­író cé­gek ve­ze­tői is, akik sze­rint el­ső a jó és re­á­lis áron be­nyúj­tott pá­lyá­zat, és csak ezt kö­ve­ti a sze­mé­lyes lob­bi.

Aj­tók zá­rul­nak
A má­sik fon­tos szem­pont az EU-s pá­lyá­za­tok­kal kap­cso­lat­ban, hogy a 2004 és 2006 kö­zött Ma­gyar­or­szág men­­nyi­re tud­ja le­hív­ni a tá­mo­ga­tá­so­kat. Ugyan­csak a pá­lyá­zat­írók­tól szár­ma­zó in­for­má­ci­ók sze­rint meg­fe­le­lő szá­mú és kidolgozottságú pá­lyá­za­tot ad­tak be az el­múlt hó­na­pok­ban. Van­nak olyan ki­írt pá­lyá­za­tok is, ahol le kel­lett ál­lí­ta­ni pá­lyá­za­tok be­adá­sát, mert a fo­lya­ma­tos el­bí­rá­lás­nak kö­szön­he­tő­en már idő előtt fel­hasz­nál­ták a ren­del­ke­zés­re ál­ló ke­re­te­ket. A pén­zek le­hí­vá­sá­val kap­cso­lat­ban gond te­hát nem lesz, sok­kal in­kább a bü­rok­rá­ci­á­val és a meg­fe­le­lő el­szá­mo­lás­sal. Az in­téz­mény­rend­szer ugyan­is nem volt fel­ké­szül­ve a nyer­tes pá­lyá­za­tok ke­ze­lé­sé­re. Jó pél­da er­re, hogy a má­jus­ban nagy csin­nad­rat­tá­val, mi­nisz­ter­el­nö­ki kéz­fo­gás­sal nyer­tes­nek hir­de­tett el­ső EU-s pá­lyá­za­tok (GVOP) nyer­te­se­i­vel ad­mi­niszt­rá­ci­ós hi­bák mi­att csak szep­tem­ber vé­gén tör­tént meg a szer­ző­dés­kö­tés.
A má­sik ko­moly fel­té­tel, hogy ezek a pá­lyá­za­tok utó­fi­nan­szí­ro­zá­sú­ak, te­hát csak ak­kor kap­ják meg a tá­mo­ga­tást a pá­lyá­zók, ha az va­ló­sult meg, ami a ter­vek­ben sze­re­pelt és pon­to­san, jól el­szá­mol­nak a fel­hasz­nált pén­zek­kel.
A brüs­­sze­li mézescsupor te­hát az asz­ta­lunk­ra ke­rül­het. Raj­tunk mú­lik, hogy ka­nál­lal vagy vil­lá­val eszünk be­lő­le. A for­rá­sok 2006-ig áll­nak a ren­del­ke­zé­sünk­re, ezt kö­ve­tő­en el­ve­szik a bö­dönt, bár­men­­nyi méz is ma­rad ben­ne.


Fogalmak

Phare: az elő­csat­la­ko­zá­si ala­pok­ból fi­nan­szí­ro­zott te­rü­let­fej­lesz­té­si tá­mo­ga­tás. A pá­lyá­za­tot Brüs­­szel­ben bí­rál­ják el.
SAPARD: az elő­csat­la­ko­zá­si ala­pok­ból fi­nan­szí­ro­zott, vi­dék­fej­lesz­té­si tá­mo­ga­tás, a pá­lyá­za­tot Ma­gyar­or­szá­gon bí­rál­ják el.
EU-s pá­lyá­zat: EU struk­tu­rá­lis ala­pok­ból fi­nan­szí­ro­zott, ma­gyar társ­fi­nan­szí­ro­zá­sú pá­lyá­zat.
Ön­rész: a pá­lyá­zó sa­ját for­rá­sa. Vál­lal­ko­zá­sok ese­té­ben egy pro­jekt ma­xi­má­lis tá­mo­ga­tá­sa 50-65 szá­za­lé­kos. Ön­kor­mány­zat­ok, non pro­fit szer­ve­ze­tek ese­té­ben akár 90 szá­za­lék is le­het a tá­mo­ga­tott­ság, de egyes ki­emel­ten fon­tos te­rü­le­ten vagy hát­rá­nyos ré­gi­ó­ban a tá­mo­ga­tott­ság el­ér­he­ti a 100 szá­za­lé­kot is.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”