OFFLINE | téma |
Versenytárs a mamutnak
Tavaszi távközlési nyúz
(2004. június)
Hüpp-hüpp, mondhatták a MATÁV vezetői kora tavasszal, midőn már semmi sem akadályozhatta meg a svéd Tele2 nevű cég magyar piacra lépését. Pedig már-már kezdtük azt hinni, hogy a jó öreg monopólium életünk végéig kísér minket – a MATÁV ugyanis erre készült. De Andersen meghalt, a mesének vége.

A svéd cég rég­óta ter­vez­te a ma­gyar pi­ac­ra va­ló be­tö­rést, a kör­nye­ző or­szá­gok­ban már egy idő óta je­len is van. No és per­sze ol­csóbb tá­vol­sá­gi hí­vá­so­kat nyújt az em­be­rek­nek. A kö­ze­li jö­vőt sej­te­ti Auszt­ria pél­dá­ja, ahol a cég már ADSL-t (ejtsd: szé­les­sá­vú internet-hozzáférést) is nyújt, s ter­ve­zi a mo­bil­pi­ac­ra lé­pést, nem kis adag bor­sot tör­ve az ot­ta­ni szol­gál­ta­tók nó­zi­ja alá. A Tele2 mos­ta­ni gyors meg­je­le­né­se több, táv­köz­lé­si cé­gek­nél dol­go­zó in­for­má­to­runk sze­rint nem füg­get­len a Gripen va­dász­gép­vá­sár­lás el­len­té­te­le­zé­sé­től. A hí­rek sze­rint a szol­gál­ta­tás ter­ve­zett in­dí­tá­sá­nak ál­la­mi en­ge­dé­lye­zé­se csak két he­tet ké­sett, ami – is­mer­ve az SZDSZ ál­tal irá­nyí­tott mi­nisz­té­ri­u­mok mun­ká­ját – igen­csak jó ered­mény­nek te­kint­he­tő (lásd még jog­sza­bály­ok el­ké­szí­té­se ha­tár­idő­re, pá­lyá­za­tok ki­dol­go­zá­sa és le­bo­nyo­lí­tá­sa). Azért úgy tű­nik, Ko­vács Kál­mán mi­nisz­ter hagy­ja lab­dá­ba rúg­ni a svéd tő­két is. Még sze­ren­cse, hogy az egész­nek a la­kos­sá­gi te­le­fon-elő­fi­ze­tők pénz­tár­cá­ja is hasz­nát lát­ja. Pe­dig egész ed­dig az In­for­ma­ti­kai és Hír­köz­lé­si Mi­nisz­té­ri­um nem ar­ról volt hí­res, hogy elő­se­gí­tet­te vol­na a ver­senyt, s most lőn. De, mint tud­juk a rek­lám­film-ké­szí­tés pél­dá­já­ból: van annyi pénz, amen­­nyi­ért az em­ber­nek kor­pá­so­dik a ha­ja. A kö­vet­ke­ző hó­na­pok­ban újabb al­ter­na­tív szol­gál­ta­tók meg­je­le­né­se vár­ha­tó, akik a meg­lé­vő ve­ze­té­kes há­ló­za­to­kon kí­nál­nak az ed­di­gi­ek­nél ol­csóbb hí­vá­so­kat. A MATÁV csir­ke­farm­ján pe­dig el­han­tol­ták az el­ső, arany­to­jást to­jó tyú­kot.

Pi­a­ci kon­szo­li­dá­ció?
Szin­tén a ta­vasz hí­re, hogy a hol­land KPN el­ad­ja az üz­le­ti kom­mu­ni­ká­ci­ós szol­gál­ta­tást nyúj­tó PanTel-ben meg­lé­vő ré­sze­se­dé­sét a Hungarian Telephone and Cable Corporation-nek. Ez utób­bi négy ma­gyar­or­szá­gi primér kör­zet­ben nyújt hang- és internetszolgáltatást. Né­hány hét­tel ko­ráb­ban az ame­ri­kai tu­laj­do­nú EuroWeb ki­vá­sá­rol­ta a PanTel-lel kö­zös ma­gyar­or­szá­gi cé­gé­ben a PanTel ré­sze­se­dé­sét, hogy sa­ját stra­té­gi­á­ját al­kal­maz­has­sa a ma­gyar pi­a­con. Mos­tan­ság úgy hír­lik, újabb ki­sebb internetszolgáltatókon pró­bál túl­ad­ni tu­laj­do­no­sa, így le­he­tő­vé vá­lik na­gyobb tő­ke­ere­jű cé­gek ki­ala­ku­lá­sa, ame­lyek ké­pe­sek le­het­nek na­gyobb pi­a­ci ré­sze­se­dés meg­szer­zé­sé­re is. Mi­vel Ma­gyar­or­szá­gon úgy ala­kult, hogy a Deutsche Telekom-csoporthoz tar­to­zó cé­gek te­kint­he­tők szin­te va­la­men­­nyi táv­köz­lé­si te­rü­le­ten (ve­ze­té­kes- és mobiltelefónia, üz­le­ti szol­gál­ta­tá­sok, Internet, ká­bel­te­le­ví­zió) pi­ac­ve­ze­tő­nek, csak egy dup­la hó­zent­rá­ger­rel meg­erő­sí­tett nad­rá­gú, fo­lya­ma­to­san ener­gia­italt ve­de­lő, rek­lám­te­vé­keny­ség­re és hir­de­tés­re több száz­mil­lió fo­rin­tot for­dí­tó cég bi­zo­nyul­hat mél­tó ve­tély­társ­nak. A té­má­ban már szá­mos elem­zés szü­le­tett, ame­lyek több­sé­ge ar­ra a meg­ál­la­pí­tás­ra jut, hogy egy cég­ben kell tö­mö­rí­te­ni a ki­sebb he­lyi szol­gál­ta­tó­kat, egy mo­bil­szol­gál­ta­tót, és az sem árt, ha az adott cég az üz­le­ti táv­köz­lés­ben is tud ver­seny­tár­sak tor­kát meg­szo­rí­tó aján­la­tot ten­ni. Csak eb­ben az eset­ben ér­he­tő el, hogy a tár­sa­sá­gok egy­más­sal ver­seng­je­nek és Ma­gyar­or­szá­gon is meg­kö­ze­lít­sük az – egyéb­ként ol­csóbb – EU-s ára­kat. Er­re az ered­mény­re vi­szont né­hány évet még vár­ni kell.

Egy kis lobbi nem árt
In­kább po­li­ti­kai, mint táv­köz­lé­si ügy a TGG and Partners ne­vű, 2003-ban be­jegy­zett cég brüs­­sze­li lobbitevékenysége. Mint azt a Ked­ves Ol­va­só már jól tud­ja, eb­ben a cég­ben két ma­gas ál­la­mi be­osz­tá­sú em­ber gyer­me­ke dol­go­zik azért, hogy a ma­gyar táv­köz­lé­si óri­ás előtt meg­nyíl­ja­nak a ka­puk, és né­hány EU-pénzes iszák. Az il­le­tő­ket is­me­rő volt kol­lé­gák kö­zül töb­ben meg­je­gyez­ték, hogy a har­ma­dik urat tart­ják a leg­jobb táv­köz­lé­si és sza­bá­lyo­zá­si szak­em­ber­nek, ha úgy tet­szik, a leg­jobb szak­ér­tő­nek.
El kell azon­ban is­mer­ni, hogy a ma­ga­sab­bik be­osz­tá­sú ál­la­mi ve­ze­tő gyer­me­ke va­ló­ban ren­del­ke­zik brüs­­sze­li ta­pasz­ta­lat­tal, hi­szen dip­lo­má­ci­ai szol­gá­lat­ban már lá­tott val­lon fű­ben fla­mand nyu­szit, er­ről ta­nús­ko­dik NA­TO-s man­dzset­ta­gomb­ja, ame­lyek­re több éles sze­mű meg­fi­gye­lő tisz­tán em­lé­ke­zett.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”