OFFLINE | téma | informatika
Szép új világ, gondolatbűnök nélkül – 2. rész
A magánélet vége
(2003. december)
„Ér­tünk jöt­tek, nem el­le­nünk” – hang­zott a pes­ti vicc az 50-es évek­ben. A mai in­for­ma­ti­kai és táv­köz­lé­si tech­no­ló­gi­ák ko­ráb­ban el­kép­zel­he­tet­len mér­ték­ben te­szik le­he­tő­vé az egyén kont­roll­ját. Tör­té­nik mind­ez a mi ér­de­künk­ben, a ter­ro­ris­ták, pedofilok és szer­zői jog­sér­tők el­len – így a ha­tó­sá­gok és a multik. A fen­ti ré­te­gek vi­szony­lag ala­csony szám­ará­nyát te­kint­ve ez ta­lán még­sem in­do­kol­ja kel­lő­kép­pen az ál­lam­pol­gár­ok tel­jes kö­rű meg­fi­gye­lé­sét. Ha ve­tünk egy pil­lan­tást a Nagy Test­vér ren­del­ke­zé­sé­re ál­ló esz­kö­zök­re, igen­csak ijesz­tő kép bon­ta­ko­zik ki.

Szá­mí­tás­tech­ni­ka
A cikk el­ső (ok­tó­be­ri) ré­szé­ben vá­zol­tuk, hogy mi­lyen vív­má­nyok­kal aján­dé­koz meg min­ket a Mic­ro­soft ve­zet­te kon­zor­ci­um. Az ún. trusted computing tech­no­ló­gi­á­nak há­la, a kö­vet­ke­ző Win­dows ver­zió óri­á­si le­he­tő­sé­ge­ket rejt ma­gá­ban: a gé­pünk­re csak meg­ha­tá­ro­zott szoft­ve­re­ket te­le­pít­he­tünk, (akár szer­zői jo­gi­lag, akár po­li­ti­ka­i­lag) il­le­gá­lis tar­tal­mak le­ját­szá­sa, meg­nyi­tá­sa, má­so­lá­sa meg­tilt­ha­tó, sza­bad be­já­rást en­ge­dünk gé­pünk­re a redmondiaknak és a ve­lük jó­ban lé­vő kor­má­nyok­nak, le­he­tő­vé vá­lik a do­ku­men­tu­mok ol­vas­ha­tó­sá­gá­nak meg­ha­tá­ro­zott sze­mé­lyek­re va­ló kor­lá­to­zá­sa, tar­tal­muk utó­la­gos mó­do­sí­tá­sa, stb.

Mo­bil­kom­mu­ni­ká­ció
A mo­bil­te­le­fon alap­ja­i­ban vál­toz­tat­ta meg kom­mu­ni­ká­ci­ós szo­ká­sa­in­kat, és je­len­tős ki­ha­tás­sal van szo­ci­á­lis éle­tünk­re is. A je­len­ség elő­nye­it és hát­rá­nya­it so­kan, sok­fé­le as­pek­tus­ból vizs­gál­ták, egy do­log­ról azon­ban a leg­rit­kább eset­ben esik szó: tel­je­sen ön­ként és sa­ját költ­sé­gün­kön in­for­mál­juk a leg­kü­lön­fé­lébb sze­mé­lyes dol­ga­ink­ról az ér­dek­lő­dő ha­tó­sá­go­kat. Éve­kig vis­­sza­ke­res­he­tő a be- és ki­jö­vő hí­vá­sa­ink lis­tá­ja, va­la­mint az ál­ta­lunk kül­dött és ka­pott smsek szö­ve­ge. A tel­jes be­szél­ge­té­sek tá­ro­lá­sa is csak mű­sza­ki ka­pa­ci­tás és el­ha­tá­ro­zás kér­dé­se. En­nél is ag­gasz­tóbb azon­ban az, hogy a mo­bil­te­le­fo­nunk­nak „há­la” pon­to­san kö­vet­he­tő a moz­gá­sunk a cel­la­in­for­má­ci­ók se­gít­sé­gé­vel. Na és, mi baj le­het eb­ből? – gon­dol­juk. Egy kí­ván­csi ha­tó­ság, vagy akár bár­mely, a mo­bil­szol­gál­ta­tó­ra hat­ni tu­dó szer­ve­zet meg tud­ja mon­da­ni pél­dá­ul, hogy mi­lyen ren­dez­vé­nye­ken jár­tunk 1998-ban, de akár azt is, hogy kik­kel ta­lál­koz­tunk egy meg­ha­tá­ro­zott idő­szak­ban. Sem­mi prob­lé­ma, le­gyin­tünk, hi­szen egy más név­re vett prepaid kár­tyá­val bár­ki kön­­nye­dén át­ver­he­ti a Nagy Test­vért! Ez az el­kép­ze­lés igen­csak té­ves, hi­szen pél­dá­ul még high technek nem fel­tét­le­nül ne­vez­he­tő rend­őr­sé­günk szá­má­ra sem je­lent prob­lé­mát egy prepaid szám­nak a tu­laj­do­nos­hoz va­ló kö­té­se, akár a part­ne­rei hí­vás­lis­tá­já­nak elem­zé­sé­vel, akár a meg­egye­ző cel­la­po­zí­ci­ók se­gít­sé­gé­vel – ha eset­leg egy­szer­re hor­da­nánk ré­gi és új te­le­fo­nun­kat.

Di­gi­tá­lis fény­ké­pe­ző­gé­pek
Nem alud­ha­tunk tel­je­sen nyu­god­tan olyan ár­tat­lan­nak tű­nő esz­kö­zök mel­lett sem, mint egy di­gi­tá­lis ka­me­ra, fénymásológép vagy szken­ner. Az ál­ta­luk lét­re­ho­zott ké­pek­ben ugyan­is meg­je­le­nik a ké­szü­lék egye­di azo­no­sí­tó szá­ma, amely szá­mos transz­for­má­ció után is ki­ol­vas­ha­tó. Meg­ál­la­pít­ha­tó, hogy ki a ké­pet vagy a szó­ró­la­pot ké­szí­tő esz­köz­nek a tu­laj­do­no­sa, vagy pél­dá­ul, hogy ki ké­szí­tett il­le­gá­lis má­so­la­tot a Play­boy fo­tó­i­ról. Meg­osz­la­nak a vé­le­mé­nyek ar­ról, hogy je­len­leg men­­nyi­re szé­les kör­ben ter­jed­tek el ezek a tech­no­ló­gi­ák, tény, hogy a szí­nes fény­má­so­lók­nak már mind­egyi­ke raj­ta­hagy­ja „név­jegy­ét” az el­ké­szült má­so­la­to­kon.
Ha va­la­ki nem hasz­nál­na sem­mi­lyen elekt­ro­ni­kus esz­közt, ak­kor sem tud kön­­nyű­szer­rel el­rej­tőz­ni a kí­ván­csi sze­mek elől. A szé­les kör­ben el­ter­jedt tér­fi­gye­lő rend­sze­rek össze­köt­ve a fény­ké­pes lak­cím adat­bá­zis­sal (ami­lyen pl. a ha­zai) al­kal­ma­sak az ar­ra já­rók azo­no­sí­tá­sá­ra. Itt­hon ezek a rend­sze­rek (egy­elő­re) nin­cse­nek ös­­sze­kap­csol­va, de pél­dá­ul egy tün­te­tés­ről ké­szült vi­de­o­fel­vé­te­lek alap­ján így is ös­­sze­ál­lít­ha­tó (len­ne) a részt­ve­vők név­so­ra.

Uncle Sam, mint Big Brother?
Az ál­lam­pol­gár­ok tel­jes ellenőrzésének öt­le­te nem csak a leg­sö­té­tebb dik­ta­tú­rák­ban me­rül fel. Nagy ha­gyo­má­nyai van­nak a vi­lág egyik leg­ré­gibb de­mok­rá­ci­á­já­ban is. Évek óta nagy fel­há­bo­ro­dást kelt az Echelon rend­szer mű­kö­dé­se. Az Echelont egy ame­ri­kai kor­mány­szerv, az NSA (National Security Agency) mű­köd­te­ti, né­hány or­szág (Ang­lia, Auszt­rá­lia, Ka­na­da, stb.) se­gít­sé­gé­vel. Nem más, mint egy mű­hol­dak­ból és föl­di ál­lo­má­sok­ból ál­ló glo­bá­lis lehallgatórend-szer. Hi­va­ta­lo­san el­is­mert tény, hogy a vi­lág leg­na­gyobb szá­mí­tó­gé­pes fel­dol­go­zó ka­pa­ci­tá­sa az NSA-nál ta­lál­ha­tó. A rend­szer ké­pes a vi­lág di­gi­tá­lis adat­for­gal­ma (ema­il, fax, te­le­fon, stb.) 90%-ának le­hall­ga­tá­sá­ra. A ha­tal­mas mennyi­sé­gű in­for­má­ci­ót meg­ha­tá­ro­zott szem­pont­ok sze­rint elem­zik, va­la­mint cél­zott in­for­má­ció­gyűj­tés­re is al­kal­mas.
Fi­gye­lem­re mél­tó a leg­újabb ame­ri­kai kez­de­mé­nye­zés, a Tel­jes In­for­má­ci­ós Éber­ség Prog­ram is. A kö­zel­múlt­ban fel­ál­lí­tott In­for­má­ci­ós Éber­ség Hi­va­tal cél­ja min­den egyes em­ber di­gi­tá­lis élet­dos­­szi­é­já­nak össze­ál­lí­tá­sa (a mi­énk is!). Az ál­la­mi adat­bá­zis­ok és lehallgatórendszerek ös­­sze­kap­cso­lá­sá­val min­den is­mert sze­mély­azo­nos­sá­gú ál­lam­pol­gár­ról össze­gyűj­tik a ren­del­ke­zés­re ál­ló in­for­má­ci­ó­kat: élet­raj­zi ada­tok, mit vá­sá­rolt a hi­tel­kár­tyá­já­val, te­le­fon-hí­vás­lis­ta, emailek, stb. Ezek­ből az in­for­má­ci­ók­ból ez­után elő­re ki­szűr­he­tő­ek a ter­ro­ris­ta­gya­nús egyé­nek, de nem­csak ezek, bár­mely más szem­pont sze­rint ele­mez­he­tő az adat­bá­zis. A pro­jek­tet ha­tal­mas fel­há­bo­ro­dás fo­gad­ta, de a je­len­le­gi in­for­má­ci­ók sze­rint a hi­va­tal meg­kezd­te mű­kö­dé­sét.
A fo­lya­mat ak­kor is ijesz­tő, ha bí­zunk ab­ban, hogy a de­mok­ra­ti­kus jog­ál­la­mi be­ren­dez­ke­dés nem vál­to­zik. Ha eset­leg még­is, egy jö­vő­be­li dik­ta­tú­ra szá­má­ra tény­le­ges le­he­tő­ség nyí­lik az ál­lam­pol­gár­ok min­den lé­pé­sé­nek, gon­do­la­tá­nak kont­rol­lá­lá­sá­ra. Meg­tud­ha­tó ró­lunk, hogy mer­re já­runk, ki­vel be­szé­lünk, és ta­lál­ko­zunk, mit vá­sá­rol­tunk, mi­lyen meg­moz­du­lá­so­kon szok­tunk részt ven­ni, ki­vel és mit le­ve­le­zünk. A Nagy Test­vér esz­köz­tá­ra min­den kép­ze­le­tet fe­lül­mú­ló mó­don ki­szé­le­se­dett.

- Sz.A. -


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”