OFFLINE | puncs |
Hódítsatok, hódítsatok!
Attila
(2005. május)
Hol is lehetne nagyobb létjogosultsága egy, a legendás hun uralkodóról elnevezett társasjátéknak, mint abban az országban, ahol az évezredes elnyomás után öntudatra ébredő hunok ma is elszántan küzdenek, hogy hivatalos kisebbségként ismerjék el őket?

Az Attila című játékot mégsem Hunor fivérének leszármazottai alkották meg, hanem a neves germán játéktervező, Karl-Heinz Schniel. Még ha Attila örökösei vélhetően némiképp sérelmeznék is „A germánok előretörése” játék-alcímet, az többé-kevésbé fedi a valóságot, mivel a hunok mellett a frankok, a gótok, a szászok, a teutonok és a vandálok kapnak szerepet a küzdelemben.
A játék tervezői bölcsen elébe mentek a nagy veszekedéseknek, hogy ki legyen a hunokkal: a játékosok egyik törzset sem irányítják közvetlenül. A céljuk az, hogy minél nagyobb befolyásra tegyenek szert az egyes népeknél, lehetőség szerint közülük is azoknál, akik a legtöbb területtel és a legnagyobb népességgel bírnak.
Kezdetben a Római Birodalom még nagy és erős, a provinciák római uralom alatt állnak. Aztán északról és keletről megindul a barbárok előretörése, ami előbb-utóbb elsöpri a birodalmat… A játékosok kezdetben véletlenszerűen kapnak 6-6 kártyát, amelyek a különféle törzseket szimbolizálják. Amikor rájuk kerül a sor, kiválasztanak egy kártyát és letehetnek egy, a kártyához tartozó törzset szimbolizáló egységet az északi határ melletti provinciák egyikébe. Ezt követően választhatnak: vagy növelik befolyásukat a törzsek valamelyikénél, vagy még egyet elhelyezhetnek az iménti népcsoportból a táblán. Az események előrehaladtával már nem csak a határ mentén tehetnek le törzseket, hanem olyan provinciákban is, amelyeknek szomszédságában már jelen van az adott nép. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy minden versenyzőnek lehetősége van játékonként 1-1 alkalommal a következőkre is: duplakört kérni, azaz kétszer jönni egymás után; kereskedni, azaz a kezében lévők közül kiválasztott kártyák helyett újakat húzni; befolyást növelni egy népnél 2 vagy két népnél 1-1 ponttal.
A békés terjeszkedésnek és egymás mellett élésnek akkor szakad vége, ha egy provinciában több mint négy egységnyi, a népeket jelölő figura gyűlik össze. Ekkor egymásnak feszülnek a különféle törzsek, a játékosok pedig, érdekeiknek megfelelően, kártyáikkal erősíthetik egyiket-másikat – a küzdelem végén a leggyengébb nép(ek) írmagját is kiirtják a provinciában. Ekkor a területre egy jelző kerül és már nem lehet újabb csapatokat helyezni oda – stabilizálódnak az etnikai viszonyok. Bizonyos számú lezárt konfliktus után a történelem fogaskereke is fordul egyet, az egyes korszakok (IV., V., VI., VII. század) végén kerül sor a pontok kiosztására. Ahány egységgel rendelkezik egy nép a játékmezőn, annyi pontot kap a nála legnagyobb befolyással bíró versenyző. A második legnagyobb befolyásért járó pontszám megegyezik azon provinciák számával, ahol jelen van a törzs. Miután a VII. század is lezárult, a játék véget ér és a legtöbb pontot összegyűjtő játékosé a győzelem.
Az Attila játékmenete több szempontból is eltér az olyan klasszikus játékokétól, mint a Monopoly vagy a Rizikó. Egyrészt kisebb a szerencse szerepe, hiszen csak a kártyahúzásnál jön képbe a véletlen, másrészt nincsenek olyan direkt konfliktusok, mint például egy Európáért vívott csata esetén a Rizikóban. Kell néhány játszma, amíg az ember valamelyest kiigazodik a játék logikáján, de utána kifejezetten sokáig élvezetes, mivel nehéz minden helyzetben nyerő stratégiát kialakítani és nem áll elő olyan helyzet, mint a Monopolyban, ahol az erőviszonyok kialakulása után a továbbiak sokszor már csak formaságok. Ugyan elvileg már ketten is játszható, de a kevés kombinációs lehetőség miatt így nem nyújt túl sok izgalmat. Legalább 3, de inkább 4-5 játékosra van szükség az igazán élménydús germánok előretöréshez. Az Attila ára a nagyobb társasjátékboltokban (már ahol kapható) 6 és 8 ezer forint között változik.



Kapcsolódó letölthető archív fájlok:
UFi 2005. május (1493 kbyte)


Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”